W sobotę 29 marca w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płońsku odbyły się warsztaty liturgiczne poświęcone Wigilii Paschalnej. Było to już drugie wydarzenie tego typu organizowane przez Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej.
Przed rokiem uczestnicy zgłębiali całe Triduum Paschalne, jednak ze względu na bogactwo treści postanowiono podzielić temat na kolejne spotkania. Dlatego w tym roku skupiono się wyłącznie na liturgii Wigilii Paschalnej.
Warsztaty zgromadziły około 40 uczestników – księży, osoby zaangażowane w służbę liturgiczną, lektorów, muzyków kościelnych oraz wszystkich pragnących lepiej zrozumieć tę wyjątkową celebrację. Spotkanie miało formę hybrydową – poprzedził je wykład online, który 27 marca poprowadził ks. Marcin Sadowski, liturgista i dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Diecezji Płockiej.
Podczas warsztatów stacjonarnych uczestnicy mieli okazję zgłębić różne aspekty liturgii Wigilii Paschalnej. Ks. Marcin Niesłuchowski wyjaśniał symbolikę dekoracji liturgicznych, Piotr Świercz przybliżał znaczenie dziewięciu czytań Wigilii Paschalnej, Joanna Głowacka-Centkowska odkrywała piękno śpiewów tej celebracji, a ks. Marcin Stankiewicz skupił się na liturgii chrzcielnej, będącej kluczowym momentem Liturgii Paschalnej
Warsztaty stały się okazją do lepszego zrozumienia i głębszego przeżywania tej celebracji. Zwłaszcza młodzi uczestnicy, zaangażowani w oprawę liturgiczną, docenili możliwość uzupełnienia i doprecyzowania wiedzy. – Chcemy lepiej poznać, jak to wszystko wygląda, ponieważ nie mamy tak długiego stażu, jak inni lektorzy. Nie zawsze wiemy, jak czytać albo jak powinna wyglądać liturgia – zwłaszcza, że w każdej parafii może to wyglądać nieco inaczej. To bardzo cenne doświadczenie, które pozwala nam dowiedzieć się, jak powinno być naprawdę, a także poznać osoby, które mają w tym większe doświadczenie. Na pewno da się tę wiedzę dobrze wykorzystać – opowiada Ania, lektorka w parafii pw. św. Ludwika w Jońcu.
Uczestnicy podkreślali, że dzięki szczegółowemu omówieniu symboliki i przebiegu Wigilii Paschalnej mogą bardziej świadomie uczestniczyć w świątecznych obrzędach. – W zeszłym roku temat był omawiany ogólnie, teraz skupiliśmy się na jednym dniu z Triduum, co pozwoliło nam go lepiej zgłębić. Teraz wiem, dlaczego pewne gesty i znaki wyglądają tak, a nie inaczej. To sprawia, że mogę bardziej świadomie przeżywać ten czas – mówi Eliza z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Koziebrodach, która brała udział również w poprzedniej edycji.