Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Płocki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • BISKUPI
    • PARAFIE
    • KURIA

Najnowsze Wydania

  • GN 47/2025
    GN 47/2025 Dokument:(9498737,Mój król i moje królestwo)
  • GN 46/2025
    GN 46/2025 Dokument:(9491720,Błogosławieni ubodzy)
  • GN 45/2025
    GN 45/2025 Dokument:(9483911,Nie do opowiedzenia)
  • GN 44/2025
    GN 44/2025 Dokument:(9477129,O szarej godzinie)
  • Historia Kościoła (12) 06/2025
    Historia Kościoła (12) 06/2025 Dokument:(9471760,Sobór sprawił, że ludzie znowu zaczęli mieć pytania do Kościoła. Edytorial nowego wydania)
plock.gosc.pl → Wiadomości z diecezji płockiej → Więcej wojska na północnym Mazowszu

Więcej wojska na północnym Mazowszu przejdź do galerii

W 2026 r. zostanie utworzona jednostka wojskowa w Mławie, a w Ciechanowie zostaną wyremontowane zabytkowe budynki koszarowe i zbudowane nowe.

 
Defilada wojskowa na pl. Jana Pawła II. Marek Szyperski /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

O wojskowych planach opowiedziano podczas obchodów święta 1 Dywizji Piechoty Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ciechanowie. Formowanie 1 DPL - piątego związku taktycznego Wojska Polskiego - rozpoczęło się w styczniu 2023 roku. Jej jednostki rozlokowane są w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. W Ciechanowie stacjonują dowództwo i sztab dywizji oraz 1 Batalion Łączności. I właśnie w tym mieście, na pl. Jana Pawła II, odbyło się wojskowe święto.

Po 106 latach przed ciechanowskim ratuszem w równych szeregach stanęli następcy żołnierzy - bohaterów walk z bolszewikami w 1920 r. i niemieckimi najeźdźcami we wrześniu 1939 roku. - Jesteście ostoją i solą nie tylko tej ziemi, ale przede wszystkim Rzeczypospolitej Polskiej. To właśnie żołnierze stanowią największą wartość polskiego wojska, żołnierze, którzy bezustannie się szkolą, stale podnoszą swoje kwalifikacje, żeby móc skutecznie sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom i potencjalnym zagrożeniom - mówił podczas uroczystości gen. broni Marek Sokołowski, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dowódca dywizji gen. dyw. Norbert Iwanowski powiedział dziennikarzom o planach rozwoju jednostki. Między innymi podzielony zostanie 1 Pułk Logistyczny, który obecnie ulokowany jest w Czerwonym Borze na Podlasiu. - Tam będzie zasób transportowy i remontowy tej jednostki. Natomiast całe dowództwo, logistyka, element zaopatrzenia planujemy ulokować w Mławie - oznajmił. - W Ciechanowie zaczynamy budować koszary stałe, inwestor przejął plac budowy, podłącza wszystkie media i pierwsza cegła zostanie położona w czerwcu bądź w lipcu. Powstaną dwa obiekty - koszarowce, w których będą pracowali i mieszkali żołnierze. Wsparcie dla żołnierzy dywizji stacjonujących w Ciechanowie zapowiedział też Krzysztof Kosiński, prezydent miasta.

W trakcie święta można było oglądać ustawiony wokół placu sprzęt wojskowy, m.in. różne wersje wozów bojowych Rosomak. Do wojskowej grochówki ustawiła się długa kolejka. Można było także skosztować chleba prosto z polowej piekarni.

Od kilku lat ciechanowskie koszary, które stały puste od 2010 r., gdy rozformowany został 1 Ciechanowski Pułk Artylerii im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, znów tętnią życiem. Oprócz 1 DPL stacjonują tu również 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej oraz 1 Olsztyński Batalion Składowania. Nie dziwi więc informacja, którą podczas obchodów święta ujawnił prezydent Kosiński. - Warto w tym miejscu powiedzieć o nowej decyzji ministra obrony narodowej, dzięki której od stycznia tego roku w Ciechanowie funkcjonuje ekspozytura Służby Kontrwywiadu Wojskowego. To pokazuje, że Ciechanów staje się istotnym punktem na wojskowej mapie kraju - powiedział prezydent Ciechanowa.

« ‹ 1 › »
Ciechanów. Żołnierskie święto

Foto Gość DODANE 27.02.2025

Ciechanów. Żołnierskie święto

​Na pl. Jana Pawła II odbył się uroczysty apel 1 Dywizji Piechoty Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.  
oceń artykuł Pobieranie..

Marek Szyperski

|

27.02.2025 12:41 GOSC.PL

publikacja 27.02.2025 12:41

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • CIECHANÓW
  • MŁAWA
  • WOJSKO POLSKIE

Marek Szyperski

Polecane w subskrypcji

  • Hamulec dla szpitali. Polski system ochrony zdrowia na skraju bankructwa
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Hamulec dla szpitali. Polski system ochrony zdrowia na skraju bankructwa
  • Ofiarami kremlowskich czystek padają już nie tylko przeciwnicy, ale także zwolennicy reżimu i wojny Putina
    • Świat
    • Maria Przełomiec
    Ofiarami kremlowskich czystek padają już nie tylko przeciwnicy, ale także zwolennicy reżimu i wojny Putina
  • Izabela Portugalska ze św. Elżbietą Węgierską. XV-wieczne dzieło Petrusa Christusa
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    Izabela Portugalska ze św. Elżbietą Węgierską. XV-wieczne dzieło Petrusa Christusa
  • Ks. Mirosław Tosza: Ubóstwo zaprasza nas do relacji. Tym, co je zabija, jest poczucie sytości, tego, że nie potrzebujemy się nawzajem
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Ks. Mirosław Tosza: Ubóstwo zaprasza nas do relacji. Tym, co je zabija, jest poczucie sytości, tego, że nie potrzebujemy się nawzajem
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X