- Miłosierdzie pozostaje dla świata niezbędnym lekarstwem - powiedział bp Szymon Stułkowski do pielgrzymów, którzy 22 lutego, w kolejną rocznicę objawienia Jezusa św. Faustynie Kowalskiej, przybyli do Betlejem Bożego Miłosierdzia.
Setki pielgrzymów z diecezji i różnych części kraju odwiedziło miejsce, w którym 22 lutego 1931 roku Jezus Miłosierny po raz pierwszy objawił się s. Faustynie i polecił namalowanie obrazu z podpisem „Jezu, ufam Tobie”.
Ks. Jarosław Kwiatkowski, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, podkreślił, że tak liczna obecność pielgrzymów świadczy o tym, że w sanktuarium na Starym Rynku doświadczają oni żywej obecności Boga i Jego działania. – To Pan Bóg wybiera miejsce i czas, a ludzie pielgrzymują tutaj z potrzeby serca – zaznaczył.
Rektor zwrócił również uwagę, że płockie sanktuarium przypomina o Bożym zaproszeniu do zaufania. – Zaufanie jest dziś szczególnie potrzebne, by odbudować relacje międzyludzkie. Słowa „Ufam Tobie”, wypowiadane tutaj, mogą pomóc nam zaufać sobie nawzajem. Co więcej, Jezus, prosząc nas o zaufanie, sam pokazuje, jak bardzo ufa człowiekowi – powiedział ks. Kwiatkowski.
W dziękczynnej Mszy św., której o godz. 12.00 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski, uczestniczyły tłumy wiernych.
W homilii bp Stułkowski podkreślił, że przesłanie przekazane s. Faustynie pozostaje dla świata „niezbędnym lekarstwem”. – Jak bardzo dziś potrzebujemy tego, co Jezus przekazał światu przez s. Faustynę. Potrzebujemy tych słów zapisanych w jej „Dzienniczku”, które rozpalają w sercach nadzieję i przypominają, że Bóg czuwa i kocha świat, który stworzył – powiedział.
Zaznaczył również, że zarówno treść objawień, jak i świadectwo życia Apostołki Bożego Miłosierdzia sprawiają, że zasługuje ona na tytuł Doktora Kościoła. – Będąc posłuszni temu, co Bóg mówi do nas przez nią, możemy w swoich sercach uznać ją za nauczycielkę – dodał.
Pielgrzymi, którzy przez cały dzień nawiedzali sanktuarium, mieli możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wspólnej modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Mogli również zobaczyć celę św. Faustyny, zrekonstruowaną w miejscu objawień oraz wystawę ikon Bożego miłosierdzia. Dochód ze sprzedaży wypiekanych tego dnia „bułeczek s. Faustyny” zostanie przeznaczony na dalsze prace w nowo wybudowanym sanktuarium.
– Wracam tu, by umocnić swoją wiarę. To miejsce przenika. Tu się czuje Jego obecność. Przecież On tu był – powiedziała Ewa, która przyjechała na uroczystości z grupą pielgrzymów z Warszawy.
Duchowym przygotowaniem do zbliżającej się 100. rocznicy objawień była nowenna, w ramach której wierni ofiarowali 94 Koronki do Miłosierdzia Bożego, jako dziękczynienie za objawienie wizerunku Jezusa Miłosiernego w Płocku.
Od 19 do 22 lutego odbyły się także rekolekcje, „Czekałem na Ciebie. O spotkaniach z Miłosiernym, które zmieniają życie”, które poprowadziła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Było to przesłanie o Bogu, który czeka na człowieka, pragnie jego zaufania i zaprasza go do podążania za Nim.