On wierzył i działał, uczynił wiele dla Kościoła diecezjalnego, społeczności Płocka i dla swej parafii pw. św. Wojciecha.
Ten znany i zasłużony płocki społecznik, człowiek Kościoła i zamiłowany w historii kronikarz zmarł 28 grudnia w wieku 88 lat.
Przez długie lata był zaangażowany w płocki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, przez dwie kadencje był radnym miasta Płocka, uczestniczył w pracach komitetu organizacyjnego przed wizytą Jana Pawła II w Płocku, a później był sekretarzem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II przy katedrze, wspierał fundację trzech nowych dzwonów dla płockiej katedry, zaangażował się w budowę pomników: marszałka Józefa Piłsudskiego, bł. bp. Leona Wetmańskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy Stanisławówce, dzięki niemu w wielu historycznych miejscach Płocka zawisły pamiątkowe tablice, wspierał pomoc dla Polaków i Kościoła na Wschodzie, w latach 90. uczestniczył w konwojowaniu darów dla Litwy i Białorusi.
Wiele można by mówić o jego społecznym zaangażowaniu w pomoc drugiemu człowiekowi i o jego niestrudzonej służebnej postawie wobec innych. Tę jego ofiarną postawę i zaangażowanie w dzieła Kościoła i sprawy społeczne widział i cenił biskup Zygmunt Kamiński. Jako jeden z pierwszych Orderów św. Zygmunta – prestiżowy medal diecezji płockiej ustanowiony w latach 90. – przyznał właśnie panu Józefowi.
A któż wiedział więcej od Józefa Gutowskiego o historii Płocka i regionu? On znał te dzieje i miejsca, o których już inni nie pamiętali. To z tego zamiłowania do przeszłości zrodziła się w nim szczególna forma jej upamiętnienia. Otóż przez niemal cztery dekady pan Józef projektował okolicznościowe medale, tablice i sztandary. W jego pracach zapisało się wiele lat historii Płocka. Na podstawie jego projektów powstały tak ważne i znakomite odznaczenia, jak: "Medal Płock", "Honorowy Obywatel Miasta Płocka", "Zasłużony dla Płocka", medal "Diligentiae" L.O. im. Marsz. St. Małachowskiego oraz medale jubileuszowe, w tym, m.in. z okazji 500 lat Województwa Płockiego, 400 lat Wyższego Seminarium Duchownego w Diecezji Płockiej, 200 lat Mazurka Dąbrowskiego, 800-lecia istnienia L.O. im. Marsz. St. Małachowskiego i na rocznice mniejsze, lecz nie mniej znaczące, jak 35-lecie Honorowego Dawstwa Krwi PCK w Województwie Płockim i 25-lecie NSZZ "Solidarność" okręgu płockiego. Według projektów jego autorstwa powstały także ordery, w tym Wielki Order Świętego Zygmunta, nadawany przez biskupa płockiego. W projektach Józefa Gutowskiego pojawiały się często symbole i słowa o znaczeniu religijnym, choć czasami ich realizacja napotykała duże problemy. On jednak konsekwentnie bronił jasnego przekazu swej formy upamiętnienia.
Dopóki tylko mógł, prowadził kronikę swej rodzinnej parafii pw. św. Wojciecha w Płocku. spod jego ręki wyszło 16 tomów zapisów i fotografii. Był niezawodnym kronikarzem i fotografem, którego nie mogło zabraknąć na żadnej uroczystości. Dość powiedzieć, że w jednej takiej księdze mieściło się ok. 1000 zdjęć. Dzięki tej tytanicznej, społecznikowskiej pracy powstała wyjątkowa fotograficzna historia płockiej parafii św. Wojciecha, jej kościoła, duszpasterzy i mieszkańców. Jak sam mówił, fotografując wydarzenia, pokazywał też ludzi. Przez kolejne stronice kronik przewijały się bowiem setki twarzy parafian – i tych w prezbiterium, zaangażowanych w oprawę liturgii, i tych, którzy pozostają raczej w nawie głównej. W ten sposób księgi te stały się ciekawym świadectwem "dorastania wielu ludzi przy kościele". Wraz z nimi, pięknie dojrzewał również niestrudzony pan Józef, ze swym dobrym i wierzącym sercem.
Jego pogrzeb odbył się 2 stycznia. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył i kazanie wygłosił biskup Roman Marcinkowski.
wp