Raczej powściągliwe tony towarzyszyły sympozjum naukowemu WSD w Płocku, poświęconemu najnowszym zdobyczom technologicznym i ich wpływowi na rozwój intelektualny i duchowy człowieka.
Temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na rozwój człowieka, zwłaszcza ten intelektualny i duchowy, przyciągnął wielu zainteresowanych do seminarium. Wśród nich byli też uczniowie płockich szkół średnich. Seminaryjna Sala Biskupów momentami pękała w szwach. Czy przekonali ich tegoroczni prelegenci, którzy raczej wskazywali na zagrożenia wynikające z niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji? Spotkaniu towarzyszyło hasło: "Algoretyka i inne wyzwania sztucznej inteligencji".
- Uważajcie na siebie, jak funkcjonujecie w tym nowoczesnym świecie. I pamiętajcie, aby w korzystaniu z dobrodziejstw techniki pamiętać o kryterium etycznym, wychowawczym i prawnym - przestrzegał bp Szymon Stułkowski w czasie Mszy św. na rozpoczęcie sympozjum. Mówił, że najnowsze zdobycze technologiczne domagają się namysłu i wspólnej refleksji.
W podobnym duchu wypowiedział się prof. Andrzej Zybertowicz, który stwierdził, że należy spowolnić rozwój technologii AI (artificial intelligence). - Obserwujemy, że przyrost ludzkich zdolności intelektualnych i moralnych jest znacznie mniejszy niż możliwości AI. Potrzeba więc higieny cyfrowej w osobistej pracy nad sobą i spowolnienia rozwoju sztucznej inteligencji, bo ten ostatni degraduje proces wychowania i samokontroli człowieka. Technoentuzjazm, czyli bezkrytyczne zaufanie rozwoju technologii, powinien być podany w wątpliwość - mówił profesor.
Uczestnicy sympozjum mogli się zapoznać z jego książką "AI - eksploracja", w której pisze on o tkwiących w sztucznej inteligencji paradygmatach wymuszonej polaryzacji i poprawności politycznej, o moralnym eklektyzmie i o stąpaniu po "kruchym lodzie postępu technologicznego". - Internet paradoksalnie stał się barierą między nami a wiedzą, zasypując nas tym, co nam może wydawać się ciekawe, ale nieprawdziwe. Tak naprawdę, to bardziej internet korzysta z nas niż my z internetu - stwierdził prelegent.
Wśród pytań, które padły od uczestników sympozjum, niektóre dotyczyły wątpliwości, czy jest możliwe, aby sztuczna inteligencja pozostała neutralna poznawczo i czy nie nadejdzie czas, gdy AI zapanuje nad inteligencją człowieka. - Moim zdaniem, w tym momencie rozwoju technologicznego pod znakiem zapytania staje nakaz Stwórcy, aby człowiek "czynił sobie ziemię poddaną" (por Rdz 1,28), skoro zaczyna dominować coś innego, skoro rozpoczął się proces technorewolucji - podkreślił prof. Zybertowicz. - Trzeba częściej wyłączać ekran telewizora, komputera, laptopa, aby zobaczyć siebie i głębiej usłyszeć swoją duszę - konkludował ks. dr Wojciech Kućko, opiekun Koła Naukowego WSD, które było organizatorem 46. ogólnopolskiego sympozjum w płockim seminarium.
Wydarzeniu towarzyszył specjalny numer kleryckiego pisma "Sursum Corda", poświęcony tematyce sympozjum i życiu seminaryjnemu.
wp