Biskup Roman Marcinkowski przewodniczył Mszy św. w 25. rocznicę poświęcenia kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Płocku.
Mszy św. za parafian i budowniczych kościoła przewodniczył biskup Roman Marcinkowski. - Bez świątyń, bez kościołów, bez miejsc, w których Bóg jest obecny w sposób szczególny, ludzie dziczeją. Widzimy, jak w krajach, gdzie kościoły są burzone lub przerabiane na świątynie ateizmu czy hotele i lokale gastronomiczne, ludziom pozostaje życie bez wartości, kierowane zasadą: wygrywa ten, kto jest silniejszy, sprytniejszy, bardziej przebiegły. Ale wtedy, na koniec życia bez wiary pozostaje samotność, opuszczenie i rozpacz - mówił w kazaniu biskup Roman.
- Ta wzniosła świątynia pozostaje znakiem waszej wiary, waszej miłości do Boga i do bliźnich oraz waszej nadziei. Świątynia ta trwać będzie wieki dzięki waszej miłości do Matki Bożej Częstochowskiej, którą obraliście za patronkę tego kościoła. Ona od wieków jest obrończynią naszego narodu szczególnie wtedy, gdy ważą się jego losy - akcentował kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że powołaniem chrześcijanina jest budowanie Kościoła, świątyni dla Boga, ale przede wszystkim troska o to, aby sam stawał się żywą świątynią, miłą Bogu. - Ten ołtarz - centralne miejsce w świątyni, na którym sprawowana jest Najświętsza Ofiara, udźwignie wszystkie ciężary człowieka, udźwignie każdy ból, jest zawsze zastawiony pokarmem dla duszy i jednoczy nas między sobą. Świątynia to dom naszych serc. Kochaj ten dom, przychodź tu, gdy jest ci ciężko, gdy jesteś zmęczony, gdy już nie masz nadziei. Nie wstydź się tego, nie ukrywaj przed Bogiem. Bądź świątynią Boga przez swoje życie, przez swoją pracę. Bądź dumny ze swojej przynależności do Kościoła! - wzywał biskup.
Podczas uroczystości przywoływano postać pierwszego proboszcza parafii - nieżyjącego już ks. kan. Mieczysława Zdanowskiego, którego staraniami w ciągu pięciu lat posługi duszpasterskiej na płockiej Wielkiej Płycie wybudowano tymczasową kaplicę, pomieszczenia katechetyczne oraz mieszkania dla księży, a także rozpoczęto prace przy budowie nowego, murowanego kościoła. Cała budowa nowej świątyni od fundamentów spoczęła na nim, a następnie na ks. prał. Stanisławie Kaźmierczaku, który w 1985 roku został mianowany nowym proboszczem parafii św. Jadwigi, i który z poświęceniem i oddaniem przystąpił do realizacji tego wielkiego wyzwania.
Kościół w parafii pw. św. Jadwigi Królowej poświęcił 25 lat temu, 24 października 1999 r. biskup Stanisław Wielgus. Było to na progu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, w roku 600. rocznicy śmierci św. Jadwigi, patronki parafii. Monumentalna świątynia była wznoszona przez 18 lat: od 1981 r. do 1999 r., według projektu architektów Kazimierza Badowskiego i Ignacego Bladowskiego z Płocka. 7 czerwca 1985 r. plac budowy odwiedził abp Luigi Poggi z przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej w Polsce, zaś dokładnie sześć lat później - 7 czerwca 1991 r., nieopodal placu budowy tego kościoła Mszę św. sprawował papież Jan Paweł II. 11 października 1992 r. biskup płocki Zygmunt Kamiński wmurował kamień węgielny z Wieczernika, przekazany jeszcze przez biskupa Bogdana Sikorskiego. Pierwszą Mszę św. w powstającej świątyni odprawił 15 października 1995 r. biskup Roman Marcinkowski. Projekt prezbiterium przygotowali artyści z Warszawy, zaś płaskorzeźbę winnego krzewu z postacią Chrystusa Pantokratora i wizerunkami św. Jadwigi i św. Faustyny Kowalskiej wykonał Grzegorz Kwapisiewicz z Suchedniowa. W 2004 r. ułożono posadzkę granitową w prezbiterium, a po dwóch latach postawiono granitową chrzcielnicę. W latach późniejszych wykonano boczne ołtarze Matki Bożej Częstochowskiej oraz Miłosierdzia Bożego, a także witraże z aniołami. Przed świątynią umieszczono pomnik św. Jadwigi, który 15 grudnia 2013 r. poświęcił biskup Roman Marcinkowski.
Kościół ten, bez wątpienia najwspanialszy i najbardziej monumentalny, współczesny kościół w diecezji, był wznoszony jako wotum za 600 lat Jasnej Góry i za papieża Polaka. Bezcenne papieskie pamiątki po Mszy św. z 7 czerwca 1991 r.: ołtarz i ambona - znajdują się właśnie w tym kościele. Wieńcząca kościół kopuła ma średnicę 40 m - taką samą jak bazylika św. Piotra w Watykanie.
Obecnie proboszczem parafii pw. św. Jadwigi Królowej jest ks. dr hab. Tomasz Białobrzeski.
Waleria Gordienko