Z udziałem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego 76 kandydatów na katechistów, lektorów i akolitów rozpoczęło dwuletnią formację intelektualną i duchową.
Bardzo cieszy tak liczna grupa 76 świeckich, którzy zgłosili się jako kandydaci na katechistów, lektorów i akolitów, aby w ramach Instytutu Teologicznego Diecezji Płockiej rozpocząć niemal dwuletnią formację w Szkole Liderów Parafialnych. - Jest to kolejna pokoleniowa sztafeta ludzi, którzy dla swej wspólnoty parafialnej chcą zrobić coś więcej. Bardzo się cieszę, jest to tak liczne grono intelektualnej i duchowej śmietanki z naszych parafii - mówi ks. Włodzimierz Piętka, dyrektor instytutu.
O pilnej potrzebie zaangażowania świeckich mężczyzn i kobiet w pracę duszpasterską mówił w czasie Mszy św. bp Szymon Stułkowski. - Potrzebna jest wasza wiara, aby wraz z księżmi i osobami konsekrowanymi wskrzesić jej ogień wszędzie tam, gdzie zgasł, i aby przynosić do stóp Jezusa "duchowych paralityków". Potrzeba, abyście bardziej świadomie troszczyli się o wiarę swoją i innych - podkreślał biskup.
Formacja osób świeckich do posługi katechistów, lektorów i akolitów w parafiach jest odpowiedzią na wyzwania czasów i polega na przygotowaniu wiernych świeckich do bardziej czynnego uczestniczenia w nabożeństwach, a także w pracy duszpasterskiej, w stałej współpracy z Kościołem instytucjonalnym. Warto zauważyć, że w oparciu o wytyczne Watykanu przygotowanie do pełnienia tych funkcji w naszej diecezji otrzymają zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
- Jezus nam mówi przez Ewangelię, że tak jak Maryja błogosławieni są również wszyscy ci, którzy słuchają słowa Bożego i go przestrzegają. Że każdy z nas może być bliski Jezusowi, tak jak Maryja. Mówi także głosem apostoła Pawła, że wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi, bo przez chrzest przyoblekliśmy się w Chrystusa. Mamy wszyscy tę samą godność - mówił w czasie homilii bp Szymon.
O biblijnym i teologicznym znaczeniu Kościoła, który jest drogą i matką, i w którym nie zabraknie łaski i miłości, choćby przytłaczały go liczne grzechy duchownych i świeckich, mówił w wykładzie inauguracyjnym ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak, zaś ks. Paweł Baliński - nowo mianowany duszpasterz katechistów, lektorów i akolitów zwrócił uwagę, że przez ich posługę powinien być umacniany pokój we wspólnocie Kościoła.
- W tej formacji nie chodzi o budowanie konkurencji w Kościele, ale o większą miłość księży i wiernych świeckich do Kościoła. Bo niestety, Kościół, który jest nasza matką i nauczycielką, nie jest dziś kochany i rozumiany, nawet przez swoich, przez ochrzczonych. Formacja ta jest więc podejmowana, aby lepiej zrozumieć wiarę, Kościół i wspólnotę parafialną, by odczytać jej realne potrzeby i nie bać się iść także na peryferia. Mówiąc o Szkole Liderów Parafialnych, myślimy o aspektach praktycznych, aby po przekazaniu zarysu najistotniejszych treści z zakresu teologii, Biblii, prawa kanonicznego czy Historii Kościoła - ale w aspektach konkretnie odnoszących się do posługi katechisty, lektora czy akolity - przejść do spraw praktycznych, do pracy w grupach, dyskusji, warsztatów i ćwiczeń. Wierzę, że pomogą one w bardziej kompetentnym i odważnym stanięciu pośród ludzi jako animatorzy małych wspólnot, oczywiście w łączności ze swym proboszczem - mówił ks. Włodzimierz Piętka, dyrektor Instytutu Teologicznego Diecezji Płockiej.
Waleria Gordienko