Okazją do promocji wartości chrześcijańskich stały się XXXII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, które od 20 do 22 września odbywały się w Płocku z udziałem ponad 750 młodych zawodników z 12 województw.
Dziewczęta i chłopcy skupieni w Salezjańskiej Organizacji Sportowej RP rywalizowali w czterech dyscyplinach sportowych: koszykówka, piłka nożna, siatkówka i tenis stołowy.
- Na moje pytanie: co jest istotne w pracy trenera odpowiedzieliście: Praca zespołowa, wsparcie żony, tworzenie więzi między uczestnikami… - zwrócił się do sportowych wychowawców młodzieży w kazaniu bp Szymon Stułkowski, który w płockiej Stanisławówce przewodniczył Mszy św. na zakończenie igrzysk.
- Możemy spojrzeć na pracę trenera jak na relację Jezusa z drużyną dwunastu apostołów, którzy w pewnym momencie zaczęli sprzeczać się, kto z nich jest pierwszy, najważniejszy, na co Jezus zareagował słowami: "Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich" (por. Mk 9,35). Ale słowa te wypowiedział On nie na temat ich umiejętności sportowych, bowiem chciał rozwijać ich ducha poprzez służbę słabym. Człowiek jest ciałem i duchem. Zmagania sportowe kierują się swoimi zasadami, ale nie tyle jest ważne, kto wygrał, lecz sama przygoda i walka z własnymi słabościami - zaznaczył biskup w homilii.
- Modlę się wraz z wami, abym na tym duchowym boisku, jakim jest diecezja płocka, pięknie zagrał ten mecz, abym dobrze wykonał służbę, jaką Pan Jezus mi zlecił. Żebym robił tę karierę "w dół", pochylając się nad słabymi i potrzebującymi. Wam zaś życzę sukcesów w tej spartakiadzie duchowej, pięknego zwycięstwa razem z Jezusem, żebyśmy jak młodzieniec z Rostkowa - św. Stanisław Kostka, patron tej parafii, osiągnęli metę, jaką jest Niebo - mówił do młodych biskup.
Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej SL Salos "Corona Płock" podkreśla, że rozgrywki prowadzono zgodnie z chrześcijańskimi zasadami, nawiązują̨ do ducha nowożytnego olimpizmu z jego uniwersalnymi wartościami pokoju, wolności, godności, szacunku, przyjaźni, braterstwa, solidarności i fair play. Dzieci i młodzież skupieni w salezjańskiej organizacji uczestniczą w całorocznym systemie rozgrywek sportowych o czteropoziomowej strukturze: najpierw rywalizują w mikroregionach, makroregionach, salezjańskich inspektoriach, aby w finale spotkać się na Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej, który w tym roku odbył się już po raz drugi, właśnie w Płocku.
Wydarzenie objął patronatem honorowym Andrzej Nowakowski, prezydent miasta Płocka.
Waleria Gordienko