Maryja przyciąga

W tradycji naszej diecezji największe odpusty są związane ze świętem Narodzenia Matki Bożej. Wtedy do sanktuarium w Skępem wędrują najstarsze piesze kompanie, a w Żurominie czy Koziebrodach odbywają się regionalne dożynki.

Z Płocka 6 września z kolegiaty św. Bartłomieja wyruszyła 173. piesza pielgrzymka do Skępego. Na jej rozpoczęcie Mszy św.  przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Do Skępego wyruszyły również: 6 września - 415. piesza pielgrzymka z Gostynina, zaś 7 września – 404. piesza pielgrzymka z Sierpca i 164. piesza pielgrzymka z Rypina.
Do pieszego pielgrzymowania do Skępego, któremu w tym roku towarzyszy hasło: "Idąc za Tobą, o Maryjo, nie zejdę z drogi", zachęcał biskup płocki Szymon Stułkowski: "Pielgrzymując, »krok po kroku«, będziemy prosić dobrego Boga, przez wstawiennictwo Skępskiej Madonny, o wierność przykazaniom Bożym dla nas – Polaków oraz o dar pokój na świecie. Zachęcam was do udziału w tej wyjątkowej pielgrzymce, do pójścia drogą wiary, nadziei i miłości" – napisał ks. biskup.

W przypadku grup z Płocka i Gostynina, a także z Włocławka, piesze pielgrzymki do Skępego są "zaprzysiężone", bo zrodziły się jako zobowiązanie mieszkańców tych miast, którzy złożyli ślub Matce Bożej Skępskiej po ocaleniu ich od zarazy. Dlatego organizatorzy płockiej kompanii do Skępego zachęcają co roku: "Wypełnijmy śluby ojców".

Wielki odpust Narodzenia NMP rozpocznie się w sobotę, 7 września po południu, powitaniem pieszych pielgrzymek przybyłych do sanktuarium Matki Bożej. O godz. 18 nieszporom maryjnym będzie przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. On również będzie przewodniczył Mszy św. w intencji rodzin o godz. 21. Warto być w to popołudnie i wieczór w Skępem, gdy uroczyście wchodzą kolejne kompanie, gdy odprawiana jest procesja do kaplicy w Borku, gdy trwa modlitwa za rodziny, o potomstwo i za zmarłych pielgrzymów. W tym dniu Skępe staje się bowiem Jasną Górą Ziemi Dobrzyńskiej.

W niedzielę 8 września Sumie pontyfikalnej o godz. 11.30 będzie przewodniczył bp Wiesław Mering z Włocławka. O godz. 17 zostaną odprawione nieszpory i procesja z figurą Matki Bożej oraz Msza św. Zwieńczeniem uroczystości odpustowych będzie apel maryjny o 20.00.

Ważny odpust na święto Narodzenia Matki Bożej odbywa się również w Żurominie. Już w sobotę 7 września przybędzie tam piesza pielgrzymka z Mławy, a w niedzielę 8 września, w kilkunastu kompaniach przybędą pieszo pielgrzymi z parafii całego regionu, również te rowerowe i motocyklowe. Zapełni się plac przed kościołem i wokół świątyni, a Sumie odpustowej o godz. 12, połączonej z dożynkami, będzie przewodniczył bp Mirosław Milewski.

W Koziebrodach uroczystościom odpustowym będzie przewodniczył ks. kan. Robert Banasiak, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej. Tam również od pokoleń pielgrzymują rolnicy i czciciele Matki Bożej Koziebrodzkiej. Już w przeddzień odpustu, w sobotę 7 września o godz. 17 zostaną odprawione nieszpory i procesja. W niedzielę Suma odpustowa będzie połączona z dożynkami regionalnymi.

Biskup Piotr Libera będzie przewodniczył Sumie odpustowej w Sokołowie Włościańskim k. Pułtuska, o godz. 11.30. Tam również uroczysta liturgia będzie połączona z dożynkami.

Biskup Roman Marcinkowski będzie przewodniczył Sumie odpustowej w Popowie Kościelnym. Początek Mszy św. o godz. 11.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

wp