Czterech neoprezbiterów wyszło 8 czerwca z płockiej katedry.
Biskup Szymon Stułkowski udzielił święceń prezbiteratu czterem diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Przedstawiamy ich sylwetki:
Ks. Michał Perek
z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Sierpcu.
Motto z obrazka prymicyjnego: „Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi od ciebie” (Iz 54,10).
Patron: św. Michał Archanioł.
Temat pracy magisterskiej: Geneza i działalność Komisji Mieszanej do spraw Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołem Starokatolickim Mariawitów - napisana pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Henryka Seweryniaka.
- Mój tata nie żyje od 21 lat, mama Ewa wychowywała mnie i trójkę młodszego rodzeństwa: Kasię, Natalię i Jacka. W rozeznawaniu powołania pomagała mi bardzo kochana babcia Zosia, która nadal mnie wspiera. Pamiętam, że odkąd zostałem ministrantem, wiele osób mnie wspierało na drodze powołania. Ja uciekałem od tych myśli, ale wciąż towarzyszyły mi i wspierały mnie uśmiechnięte, serdeczne twarze wielu ludzi, przy zbieraniu tacy czy głoszeniu kazań. To dzięki tym dobrym ludziom mogłem wzrastać w powołaniu i w przezwyciężaniu kryzysów.
Ks. Wiktor Rękawiecki
z parafii pw. św. Wojciecha w Solcu.
Motto z obrazka prymicyjnego: Każdy, kto opuścił dom, braci, siostry, matkę, ojca albo pole ze względu na Mnie i ze względu na Ewangelię, otrzyma stokroć więcej teraz, w tym czasie domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól wśród prześladowań, a życie wieczne w przyszłości” (Mk 10,29-30).
Patron: św. Jan Paweł II.
Temat pracy magisterskiej: Milczenie Boga jako zaproszenie do zaufania. Studium egzegetyczno-pastoralne na podstawie fragmentów Starego Testamentu - napisana pod kierunkiem ks. dr. Jarosława Kwiatkowskiego.
- Pochodzę z wielodzietnej, wierzącej rodziny. Mam sześcioro rodzeństwa, wszyscy moi bracia byli ministrantami. Modlitwy uczyła mnie babcia. Moi rodzice są dziś na rolniczej emeryturze. Po bierzmowaniu bardziej zaangażowałem się w akcje w Kościele lokalnym, m.in. w peregrynacje obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i ŚDM w Krakowie. Dzięki nim pogłębiłem moją wiarę, ale miałem też rozterki. Bardzo mi wtedy pomógł mój ksiądz katecheta ze szkoły średniej. Na rozeznanie powołania miały także wpływ spotkania z księżmi i klerykami w czasie rekolekcji powołaniowych czy spotkania formacyjne dla ministrantów.
Ks. Sebastian Szymański
z parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku.
Motto z obrazka prymicyjnego: "Paście stado Boże, które jest przy was, strzegąc go nie pod przymusem, ale z własnej woli, po Bożemu, nie ze względu na niegodziwy zysk, ale z oddaniem" (1 P 5,2).
Patroni: św. Wawrzyniec, św. Antoni.
Temat pracy magisterskiej: Formacja do kapłaństwa i formacja stała prezbiterów w twórczości ks. Ireneusza Mroczkowskiego - napisana pod kierunkiem ks. dr. Wojciecha Kućki.
- Mam młodszą o 10 lat siostrę. Jestem wdzięczny tacie za przykład ciężkiej, codziennej pracy, a mamie za podtrzymywanie ogniska domowego. Jestem przekonany, że dar mojego powołania jest owocem modlitw wielu osób w diecezji. Trudniej byłoby mi odkryć ten dar bez aktywnego uczestnictwa we wspólnocie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Ks. Karol Wernik
z parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Jeżewie.
Motto z obrazka prymicyjnego: "Zostań z nami, Panie!" (por. Łk 24,29) "Jedynie w Bogu spokój znajdzie ma dusza, od Niego przychodzi moje zbawienie" (Ps 62,2).
Patron: św. Faustyna Kowalska.
Temat pracy magisterskiej: Miłosierdzie Boże w wybranych pismach Izaaka z Niniwy - napisana pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Leszka Misiarczyka.
- Z moimi rodzicami i 15-letnią siostrą łączą mnie głębokie i serdeczne więzi. W najbliższych mam wzór zaufania Bogu i życia modlitwą. Moje powołanie zawdzięczam rodzinie, od której otrzymałem wzór życia wiarą, a także otwarcie na odczytywanie powołania. Bardzo mi w tym pomogły słowa modlitwy: "Jezu, ufam Tobie". Towarzyszył mi pozytywny obraz kapłaństwa, który zaowocował przyjacielskimi relacjami z księżmi. To właśnie wsparcie rodziców, osobiste nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i otwartość na wolę Bożą mi w tym pomogły.
wp