Płockie kościoły, muzea, archiwum i książnica otworzyły swe podwoje podczas kolejnej edycji Nocy Muzeów.
Podróż w czasie do świata art déco w wirtualnej rzeczywistości, zgłębienie tajemnic romańskiej katedry i skarbca, możliwość przebrania się w stroje z minionych epok, udział w konkursach czy zwiedzenie świątyń i cmentarzy innych tradycji chrześcijańskich – to tylko niektóre z atrakcji oferowanych podczas płockiej Nocy Muzeów. Do późnego wieczora długie kolejki chętnych ustawiały się przed Książnicą Płocką, Muzeum Mazowieckim, Małachowianką, ratuszem, Archiwum Państwowym, Płocką Galerią Sztuki czy siedzibą zespołu Dzieci Płocka.
Prawie tysiącletnie naczynia liturgiczne, unikatowe i bezcenne krzyże i relikwiarze m.in. św. Barbary, św. Walentego i św. Zygmunta, obrazy i rzeźby, zabytkowe monstrancje, ornaty i pasy kontuszowe, wystawy o wizycie papieża Jana Pawła II w Płocku oraz historyczno-patriotyczną "Nieobecni. Usprawiedliwieni" można było obejrzeć w Muzeum Diecezjalnym im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, mieszczącym się w dawnym opactwie benedyktyńskim. Zwiedzający mogli poznać w praktyce metody pracy średniowiecznych rzemieślników, a także napraw konserwatorskich w różnych epokach. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. perykopy ewangeliczne pochodzące z ok. 1160 r., graduał bp. Erazma Ciołka i Biblia Płocka z XII wieku.
W Muzeum Żydów Mazowieckich na zwiedzających czekały wystawa "Wszystkie drogi… – historie Żydów ocalonych z Zagłady" i występ Virtuoso Quartet, z gościnnym udziałem klarnecistki Zuzanny Niedzielak. "Wszystkie drogi wiodły do śmierci…" pisała po II wojnie światowej żydowska poetka Rajzla Żychlińska w wierszu "Bóg zakrył swoją twarz", opłakując zagładę Narodu Wybranego. Jednak na przykładzie losów siedemnastu osób wystawa ta ukazuje drogi, które do śmierci nie wiodły i oddaje hołd tym, którzy przeżyli. Ku czci i pamięci ofiar artyści wykonali utwory kompozytorów pochodzenia żydowskiego ze świata muzyki klasycznej, klezmerskiej i filmowej.
Płocki Spichlerz zaproponował nocne zwiedzanie wystaw "Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata" i "Sztuka Dalekiego Wschodu", a dla gości zaśpiewał i zatańczył Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Gąbińska". Natomiast Archiwum Państwowe w Płocku zapraszało do obejrzenia wyjątkowej wystawy "Od grosza do grosza 100 lat w Niepodległej", poświęconej historii polskiego złotego, z możliwością zajrzenia do magazynów i tajemniczych zakątków archiwum. Jedną z ciekawostek, na którą zwrócili uwagę archiwiści, są specjalne niebieskie oznaczenia nakazujące pilną ewakuację niektórych zbiorów archiwum w przypadku rozpoczęcia wojny.
Sobotni wieczór, który na stałe już wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych, po raz kolejny szeroko otworzył drzwi do ukrytych na co dzień fascynujących światów i tajemnic minionych epok.
Waleria Gordienko