Od 160 lat "Chwalcie, łąki umajone"

Bp Szymon Stułkowski zachęca do udziału w nabożeństwach majowych.

Do Matki Bożej módlmy się w intencji młodzieży, o powołania i o poszanowanie życia ludzkiego - na trzy intencje modlitewne na miesiąc maj wskazał biskup płocki w słowie skierowanym do diecezjan. Podkreśla w nim również, że wymownym znakiem wiary są przydrożne krzyże i figury, zadbane i przyozdobione szczególnie na ten maryjny miesiąc. Mówił o tym m.in. w czasie spotkania z młodzieżą w Sońsku: - W różny sposób Pan Bóg wychodzi nam na spotkanie. W tych majowych dniach nasza troska o przydrożne krzyże i figury, ich udekorowanie i modlitwa przy nich mogą być świadectwem tego, że w nas rzeczywiście żyje Bóg. Wiele osób podziwia te nasze mazowieckie przydrożne kaplice. Swoim przykładem, modlitwą i życiem możemy i powinniśmy dać takie właśnie świadectwo - mówił biskup na zakończenie Drogi Światła, w której się modlił z młodzieżą rejonu ciechanowskiego 27 kwietnia.

Publikujemy pełną treść słowa bp. Stułkowskiego, skierowanego do wiernych diecezji na początku maja:

Drodzy Diecezjanie!
160 lat temu, po upadku powstania styczniowego, biskup płocki Wincenty Chościak Popiel wydał list pasterski, w którym ustanowił w naszej diecezji nabożeństwo majowe do Matki Bożej i prosił, by gromadzić się w kościołach na śpiewie Litanii loretańskiej oraz rozmyślaniu o życiu Jezusa i Maryi.
Niech ta rocznica zachęca nas do udziału w nabożeństwach majowych w naszych kościołach, kaplicach, przy krzyżach i figurach przydrożnych, a także w naszych domach.
Biskup Popiel prosił, by na nabożeństwo majowe przychodzili zwłaszcza rodzice i modlili się w intencji dzieci i młodzieży. Ta intencja jest także dziś bardzo aktualna. Myślimy szczególnie o maturzystach i rozeznających powołanie życiowe, aby nie bali się wyboru małżeństwa, by byli także otwarci na życie kapłańskie, zakonne i misyjne. Zjednoczmy się także we wspólnym błaganiu w intencji poszanowania życia ludzkiego, odmawiając modlitwę, którą zostawił nam św. Jan Paweł II.
Bardzo dziękuję Wam za pięknie przyozdobione w maju krzyże, kapliczki i figury. Jest to wyrazem naszej wiary w Boga, który przez te znaki kultu przypomina nam, ze jest pośród nas obecny na drogach naszego życia.
Na czas majowej modlitwy wypraszam Wam, przez wstawiennictwo Matki Jezusa Chrystusa, Boże błogosławieństwo!

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

wp