Ekumeniczny gest w Górze

Z Góry do płockiego zboru trafiły archiwalne dokumenty, które zostały odnalezione w kancelarii parafii pw. św. Jakuba Apostoła.

Do ciekawego spotkania między katolickim proboszczem i ewangelickim pastorem doszło w Górze k. Płocka. Niedawno w kancelarii parafialnej ks. Paweł Niewinowski odnalazł w księgach parafialnych dokumenty, które - jak wszystko wskazywało - niegdyś przypadkowo trafiły do tej parafii. Chodzi o archiwalia z 1897 r., spisane w języku rosyjskim, w których jest mowa o narodzinach i chrztach, o zawieraniu związków małżeńskich i o zgonach członków parafii ewangelickiej w Płocku. "Dokumenty są w postaci zszytej [broszury] zawierającej 40 kart, z czego 20 kart jest zapisanych, opatrzone na pierwszej stronie naklejką: »Kreis Schrottersburg, Evang. Pfarre Schrottersburg - Płock 1897«" - czytamy w protokole przekazania dokumentów.

Proboszcz postanowił przekazać je oficjalnie, sporządzając właśnie stosowny protokół, proboszczowi parafii ewangelickiej w Płocku. - Cieszę się, że mogę te dokumenty otrzymać. Parafia ewangelicka w Płocku ma długą i burzliwą historię, ale po II wojnie światowej nie ocalały żadne dokumenty. Tym bardziej te archiwalia są dla nas cenne. Dobrze, że jest między nami taka otwartość i serdeczna wymiana - powiedział z satysfakcją ks. Szymon Czembor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

wp