Na cmentarzu w Starej Wronie od niedawna zwraca uwagę pomnik por. Mieczysława Salamonowicza, jednej z wielu ofiar zbrodni katyńskiej, którego upamiętniono w ostatnich dniach kwietnia.
Miał 33 lata, gdy zginął zamordowany przez oprawców z sowieckiego NKWD - jak podaje Instytut Pamięci Narodowej - w Charkowie w 1940 roku. Na cmentarzu parafialnym w Starej Wronie odsłonięto pomnik por. Mieczysława Salamonowicza.
Urodził się w 1907 roku. Był właścicielem majątku Nowa Wrona, absolwentem Państwowej Szkoły Budownictwa, przedwojennym specjalistą budowy dróg.
Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Jan Jaworski-Brach, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projekt, z inicjatywy rodziny, dofinansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, zrealizowało Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego przy pomocy wielu instytucji i osób.
Odsłonięcie pomnika poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym w Starej Wronie. W świątyni odsłonięto także epitafium por. Salamonowicza, a w krypcie pod pomnikiem złożono urnę z ziemią z Katynia.
Marek Szyperski