Wybory i zmiany

Druga tura wyborów samorządowych przyniosła wiele niespodzianek. Na północnym Mazowszu i ziemi dobrzyńskiej w wielu samorządach nastąpi zmiana warty, nieraz po wielu latach sprawowania władzy przez dotychczasowych włodarzy.

Po 18 latach ze stanowiska burmistrza Mławy odchodzi Sławomir Kowalewski. W drugiej turze musiał uznać wyższość Piotra Jankowskiego. Dotychczasowy burmistrz zdobył 41,86 proc. głosów. Jego konkurenta poparło 58,14 proc. Obydwaj kandydaci startowali z własnych komitetów wyborczych.

W Pułtusku do sensacji doszło już w I turze, gdy odpadł dotychczasowy burmistrz Wojciech Gregorczyk (KWW Powiatowe Stronnictwo Ludowe) zajmując dopiero trzecie miejsce. Do drugiej rundy weszli Krzysztof Nuszkiewicz i Mariusz Osica. Pierwszy - były burmistrz - mający problemy z wymiarem sprawiedliwości, startujący z własnego komitetu wyborczego, teraz wygrał zdecydowanie. Poparło go 63,48 proc. uprawnionych do głosowania. Rywal, startujący z KWW Mariusz Osica – Razem dla Pułtuska zdobył 36,52 proc. głosów.

Zmiana również w Gostyninie. Tutaj, można by rzec "o włos", a dokładnie o 58 głosów, dotychczasowy burmistrz Paweł Kalinowski (KW Prawo i Sprawiedliwość) przegrał z Agnieszką Korajczyk-Szyperską (KW Inicjatywa dla Gostynina), członkinią Platformy Obywatelskiej. Poparło ją 50,42 proc. głosujących, podczas gdy jej rywala – 49,58 proc.

W Golubiu-Dobrzyniu na miejsce dotychczasowego burmistrza Mariusza Piątkowskiego, który zdobył 46,11 proc. głosów, wybrano Dominikę Piotrowską, którą poparło 53,89 proc. głosujących.

Nowi burmistrzowie rządzić będą także Żurominem (Michał Bodenszac wygrał z walczącą o reelekcję Anetą Goliasz); Lubowidzem (Krzysztof Ziółkowski za Jarosława Czaplińskiego) i Bieżuniem (Andrzej Sztybor za Andrzeja Szymańskiego).

W Nasielsku z wynikiem 53,19 proc. poparcia zwyciężył Radosław Kasiak. Po 11 latach zastąpi on dotychczasowego burmistrza Bogdana Ruszkowskiego.

Nowym burmistrzem miasta i gminy Sochocin został Jacek Podgórski, który uzyskał 59,80 proc. poparcia. Zmiana na stanowisku burmistrza miasta i gminy nastąpiła także w Chorzelach, gdzie wygrał Eliasz Kostrzewa zdobywając 62,69 proc. poparcia. A terenie tej gminy znajdują się dwie parafie diecezji płockiej: Duczymin i Krzynowłoga Wielka.

Nadal wójtem gminy Płońsk będzie Aleksander Jarosławski, który uzyskał 57,69 procent poparcia. Bez zmian również w gminie Raciąż, gdzie wójtem pozostanie Zbigniew Sadowski. Uzyskał 65,89 procent poparcia.

Nowi wójtowie staną na czele gmin: w Ciechanowie Stefan Pawłowski, w Gołyminie Ośrodku Adam Budek, w Strzegowie Damian Sobiecki, w Szreńsku Anna Krusińska, w Lipowcu Kościelnym Ryszard Karpiński, w Siemiątkowie Ewa Naguszewska.

Co warto podkreślić, dużą 65-procentową frekwencją cieszyły się wybory w dwóch gminach powiatu sierpeckiego. W obu gminach wygrały osoby, które po raz pierwszy ubiegały się o to stanowisko. W gminie Szczutowo wójtem została Aneta Ruszkowska, która uzyskała 56,23 proc. poparcia, zaś w Zawidzu wybrano Kamila Różańskiego, który uzyskał 57,11 proc. oddanych głosów.

W Bodzanowie k. Płocka do drugiej tury wyborów przeszli dotychczasowy burmistrz Jerzy Staniszewski i Jarosław Dorobek. Ten pierwszy jednak wycofał się jeszcze zanim doszło do dogrywki. W głosowaniu 21 kwietnia Jarosław Dorobek otrzymał 85,61 proc. poparcia. Z kolei w Małej Wsi wybrano na wójta Albina Dynarka. Za Wisłą, wójtem gminy Gostynin wybrano Renatę Kędzierską.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marek Szyperski