Nowy numer 15/2024 Archiwum

Płock. Kapłański Jordan i Wieczernik

Wraz z bp. Szymonem Stułkowskim, biskupi i księża zgromadzeni w płockiej katedrze odnowili przyrzeczenia kapłańskie w czasie Mszy Krzyżma.

W Wielki Czwartek Jezus mówi o swojej misji, i pyta nas, czy my żyjemy Jego posłaniem – powiedział na Mszy Krzyżma do księży zgromadzonych w katedrze biskup płocki. Przy ołtarzu wraz z nim stanęli bp Mirosław Milewski i biskupi seniorzy Piotr Libera i Roman Marcinkowski. Biskup Szymon w homilii przypomniał, że Jezus przyniósł ludziom wszelkie błogosławieństwo, zgodził się jednak, aby w nim dokonała się "pomsta Boga", bo cierpiał za nas. – Jezus, który był posłany w mocy Ducha, mówił, że nie przyszedł realizować swego planu, ale wolę Ojca. I my odnajdujemy się w tych słowach Jezusa, bo zostaliśmy namaszczeni mocą Ducha Świętego i posłani. I my mieliśmy nasz Jordan i Wieczernik, czyli miejsce namaszczenia i służby. Chrystus posyła nas do ubogich, więźniów, uciśnionych. Ciągle musimy się nawracać, aby do nich naprawdę iść. Tylko w komunii z nim możemy to zrobić. Niech Pan Bóg bierze z naszego ducha i daje innym ludziom, abyśmy zachęcali ich do budowania Królestwa Bożego – powiedział biskup Szymon.

W czasie Mszy św. jednym z darów ołtarza były deklaracje księży, że podejmą oni dzień modlitwy i postu w intencji powołań. Ta duchowa inicjatywa jest podejmowana w diecezji płockiej od kilku lat.

W liturgii uczestniczyła grupa kilkudziesięciu ministrantów z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płońsku. Ważna i potrzebna była ich obecność w katedrze, w kontekście modlitwy za kapłanów odnawiających swe przyrzeczenia. Biskup zaprosił ich ponownie do katedry na święcenia diakonatu i prezbiteratu.

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił organista katedralny Wiktor Bramski, chór Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Musicum pod kierunkiem Karola Krawczyka i Kapela Katedralna Canzona pod kierownictwem artystycznym dr. Andrzeja Sumlińskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy