Duchowe i artystyczne przeżycia czekały na uczestników 30. edycji Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w płockiej katedrze.
W murach bazyliki katedralnej wybrzmiały melodie od wieków niesłyszane: dawny ludowy śpiew wielkopostny, oficjum o św. Marii Magdalenie, którym modlono się w średniowieczu w klasztorach oraz śpiewy liturgiczne z chorału benewenckiego na Wielki Tydzień, a zwłaszcza Wielki Piątek.
FMJ został zorganizowany w Wielkim Poście, stanowiąc cenne dopełnienie duchowych i kulturowych przeżyć związanych z tym okresem i muzyką jednogłosową, która w średniowieczu związaną była przede wszystkim z okresem paschalnym.
Przed laty pomysłodawcami tego wydarzenia byli ks. dr Andrzej Leleń i Waldemar Woźniak. Przez 30 lat Płock gościł wielu wybitnych artystów, wykonawców dawnej muzyki religijnej z różnych zakątków Polski i świata. - Nasz festiwal może nie jest najstarszy w Polsce, ale jest wyjątkowy i jeden z kilku najstarszych - powiedział podczas otwarcia Robert Majewski, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Festiwal rozpoczął się koncertem zespołu Jerycho, który wyśpiewał pieśni wielkopostne mówiące o drodze do Jerozolimy na Święto Paschy ("Gdy miły Jezus był w Betanii"), o konaniu w Ogrójcu, zdradzie Judasza, zaparciu się Piotra, Golgocie, cierpieniu Matki („Stabat Mater Dolorosa”), i na końcu przejmujące: "Dobranoc, Głowo Święta", które jest adoracją i uwielbieniem umęczonego ciała Pana Jezusa.
Sobotnią ucztę duchową słuchacze FMJ zawdzięczali holenderskiemu zespołowi wokalnemu Cappella Pratensis. Artyści wykonali "Missa de Sancta Maria Magdalena", autorstwa renesansowego kompozytora Nicolasa Championa. W odróżnieniu od pierwszego dnia festiwalu, w którym zaprezentowano ludowy śpiew wielkopostny, Cappella Pratensis przeniosła słuchaczy w świat muzyki rozbrzmiewającej w średniowiecznych klasztorach.
W ostatnim dniu Marcin Abijski, znakomity kantor bizantyjski z Białegostoku, oraz artyści ze Schola Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa sięgnęli do utworów z okresu od VII do XI wieku, w których słychać wpływy greckie, bizantyjskie, tradycyjne brzmienie znane z czasów Imperium Rzymskiego, a nawet Egiptu i Judei. W murach katedry, w języku greckim i łacińskim, wybrzmiał chorał benewencki, który można uznać za zwornik łączący tradycje Zachodu i Wschodu, wzruszające śpiewy liturgiczne Wielkiego Tygodnia, głównie Wielkiego Piątku.
Festiwalowe koncerty zapowiada Magdalena Łoś-Komarnicka z II Programu Polskiego Radia, która już w pierwszym dniu jubileuszowego wydarzenia podkreśliła jego absolutną wyjątkowość w skali całej Polski.
Organizatorami byli: Płocki Ośrodek kultury i Sztuki oraz parafia katedralna w Płocku.
red.