W kościele parafialnym i w kryptach rodu Krasińskich, a także w Muzeum Romantyzmu pamiętano o 212. rocznicy urodzin i 165. rocznicy śmierci wieszcza Zygmunta Krasińskiego.
- Galernik wrażliwości, przewodnik do wtajemniczenia, w swej wyjątkowości obarczony duszą z ogniem i natchnieniem z nieba - mówiła przed rozpoczęciem Mszy św. Aldona Łyszkowska z opinogórskiego Muzeum Romantyzmu. Niedzielne popołudnie w Opinogórze upłynęło pod znakiem obchodów 212. rocznicy urodzin i 165. rocznicy śmierci Zygmunta Krasińskiego.
- Na tej wyjątkowej liturgii Mszy św. w sposób szczególny polecam Bogu śp. Zygmunta Krasińskiego - mówił proboszcz opinogórskiej parafii pw. św. Zygmunta ks. kan. Zbigniew Rembała. - Bezustannie poszukujący, tak bliski człowiekowi współczesnemu: Zygmunt Krasiński - opisywała wieszcza Aldona Łyszkowska. - Poeta, pisarz, epistolograf i wybitny myśliciel tworzący w rytm epoki romantyzmu. Chciał wykreować świat piękniejszy od świata zastanego, nadać codzienności ewangeliczny charakter prawdy głębokiej, uduchowionej. Sława przekroczyła granice naszej ojczyzny, a jego dzieła mimo upływu czasu nadal wywierają wpływ na pokolenia - podkreśliła.
- Msza ta miała wymiar szczególny ze względu na miejsce - skomentowała Monika Miłoboszewska-Salamon, dyrektor muzeum. - Bo przecież tu, w kryptach opinogórskiego kościoła spoczywa poeta i jego rodzina. Jako spadkobiercy idei epoki romantyzmu byliśmy zobowiązani wobec przyszłych pokoleń dbać o pamięć wielkich tej epoki - przypomniała.
Po Eucharystii, w której wzięły udział poczty sztandarowe dwóch szkół, których Zygmunt Krasiński jest patronem: Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej i I Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowie, przedstawiciele muzeum złożyli kwiaty przed nagrobkiem twórcy "Nie-Boskiej Komedii".
W muzealnej oranżerii odbył się koncert "Flet i skrzypce na tle epok". Utwory m.in. Paganiniego, Liebermana i Dopplera zaprezentowali młodzi, ale bardzo zdolni artyści: Pola Rzążewska (flet), Leon Marut (skrzypce) i Łukasz Chrzęszczyk (fortepian). Koncert poprowadził Mikołaj Marciniak.
W holu oranżerii otwarto okolicznościową wystawę plansz "Zygmunt Krasiński" autorstwa Filipa Bukowskiego, studenta filologii polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a przed budynkiem - wystawę plenerową "Portrety Zygmunta Krasińskiego".
Marek Szyperski