Tegoroczny Wielki Post rozpoczął się od procesji pokutnej przez Płock. To początek szczególnej duchowej drogi ku Wielkanocy. Co nas jeszcze czeka?
Obchody Środy Popielcowej w Płocku rozpoczęła w tym roku procesja pokutna z kościoła pw. św. Dominika na Górkach do katedry. Jest to nawiązanie do "tradycji rzymskiej liturgii, aby przy śpiewie litanii wzywać orędownictwa świętych, by owocnie przeżyć ten czas zbawienia" – napisał biskup Szymon Stułkowski, zapraszając mieszkańców biskupiego miasta do udziału w płockich obchodach Środy Popielcowej.
"Uczyńmy w tym roku szczególnym patronem naszego wielkopostnego wędrowania św. Zygmunta, którego jubileusz męczeńskiej śmierci obchodzimy w naszej diecezji. Niech ten święty król i męczennik, który nawrócił się z herezji arianizmu i odnalazł prawdę w Kościele katolickim, pomaga nam odkryć na nowo piękno wspólnoty ludu Bożego i wartość Bożej prawdy w naszym życiu. Mam nadzieję, że podczas naszej procesji pokutnej nie zabraknie rodzin z dziećmi, młodych i starszych, osób życia konsekrowanego i duchownych" – napisał dalej biskup.
Procesja wyruszyła z kościoła ojców klaretynów na Górkach. Gdy dotarła do katedry, rozpoczęła się Msza św. połączona z pokutnym obrzędem posypania głów popiołem.
– Podczas procesji wzywamy wstawiennictwa wszystkich świętych, aby użyczyli nam swojej mądrości, aby dzięki ich wsparciu, ten Wielki Post nie "przeleciał nam między palcami" – mówił biskup na rozpoczęcie procesji.
W piątek 16 lutego o godz. 17, w bazylice katedralnej z udziałem księży biskupów Szymona Stułkowskiego i Mirosława Milewskiego zostanie odprawiona Droga Krzyżowa w dniu modlitwy i solidarności z osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. O modlitwę przebłagania i wynagrodzenia w tej intencji prosi cały Kościół Ojciec Święty Franciszek.
Z kolei w niedziele Wielkiego Postu, począwszy od 18 lutego, w kościele ojców klaretynów o godz. 19.00, będą sprawowane "Gorzkie na Górkach". Na prośbę biskupa Szymona, Gorzkim Żalom w tym kościele będzie towarzyszyła specjalna aranżacja artystyczna. W jej przygotowanie włączyły się środowiska muzyczne i teatralne. Nabożeństwo będzie rozpoczynała scenka rodzajowa przygotowana przez Teatr Form Wielu z Płocka, Gorzkie Żale będą wyśpiewane w różnych aranżacjach muzycznych. Naukom pasyjnym będzie towarzyszył temat "Getsemani", a w kolejne niedziele kaznodzieje będą się zatrzymywać przy kolejnych postaciach z Ogrodu Oliwnego, mówiąc o: Piotrze i synach Zebedeusza; o aniele, który ukazał się Jezusowi z kielichem męki; o Judaszu, który całując Mistrza, zdradził; o słudze najwyższego kapłana, któremu Piotr odciął ucho; o młodzieńcu, który widząc pojmanie Jezusa uciekł przerażony; i o tłumie, który wyszedł z mieczami i kijami, aby pojmać Pana. W czasie pierwszego nabożeństwa pasyjnego na Górkach kazanie wygłosi biskup płocki.
wp