Nowy numer 08/2024 Archiwum

Płock. Nigdy nie jest za późno na bierzmowanie

W katedrze płockiej bp Szymon Stułkowski udzielił sakramentu bierzmowania grupie dorosłych mężczyzn.

Biskup mówił w kazaniu: - W tym sakramentalnym znaku kryje się bliskość Boga. W wydarzeniu chrztu nad Jordanem, które Kościół celebruje, Jezus - solidarnie z grzesznikami - stanął w kolejce do chrztu Janowego. Tak Go sobie wyobrażam, jakby On - przecież bez grzechu - stanął w kolejce do konfesjonału, aby pomóc mi głębiej przeżywać każdy sakrament. Chciałbym, abyście i wy byli zawsze spragnieni wody żywej i karmili się łaską sakramentów, i abyście nie przegapili Boga przychodzącego w ubogich i potrzebujących.

Nawiązując do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, zwłaszcza do chrztu, biskup płocki przypomniał, że "w każdym kościele, w każdy miejscu, w którym zostaliśmy ochrzczeni, płynie duchowy Jordan, w którym Jezus obmył nas z grzechu pierworodnego. I tam, nad każdym, kto przyjął chrzest, otworzyło się niebo".

Osoby, które przyjęły bierzmowanie, pochodzą z Ciechanowa, Płońska i Płocka. - One potrzebują innego, bardziej indywidualnego przygotowania do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Ja zadawałam im pytanie, czy chcą być naprawdę uczniami Jezusa, żeby nie przeżywać swojej wiary "na pół gwizdka". W 10 spotkaniach, przez wspólną modlitwę, katechezę, dzielenie się doświadczeniami, chcieliśmy, aby po ludzku i duchowo dojrzeli oraz odkryli w Kościele wspólnotę i działanie Ducha Świętego - mówi Iwona Zielonka, dyrektor SNE.

Uczestnicy spotkań pracowali z Pismem Świętym, otrzymywali materiały do pracy indywidualnej, dla wielu odkryciem była forma modlitwy jeden za drugiego. - Oni odkrywali, że można inaczej, głębiej się modlić i rozmawiać o Bogu przy stole. W tym przygotowaniu chciałam zwrócić uwagę na żywą relację z Panem Bogiem, którą powinien odkrywać każdy ochrzczony. Proponowałam, aby świadomie każdy z nich zaprosił Jezusa do swojego życia i prosił o dary Ducha Świętego. Wtedy dopiero jest możliwe doświadczenie wspólnoty Kościoła, aby w niej pozostać i uczestniczyć - wyjaśnia I. Zielonka.

Od kilku lat trwa w diecezji płockiej formacja osób dorosłych, które pragną przystąpić do sakramentu bierzmowania. Wcześniej za ich duchowe przygotowanie odpowiadało Centrum Psychologiczno-Pastoralne "Metanoia", teraz zaś Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Płockiej pw. św. Łukasza Ewangelisty. Kolejny kurs formacyjny przed bierzmowaniem dorosłych rozpocznie się 12 lutego. Więcej informacji na stronie internetowej Nowej Ewangelizacji Diecezji Płockiej.

O bierzmowaniu dorosłych pisaliśmy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy