Bp Roman Marcinkowski przewodniczył liturgii w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki.
Odpustową Mszę św. poprzedziły maryjne nieszpory. Dzień ten rozpoczął zgodnie z liczącą ponad trzy i pół wieku tradycją oktawę Niepokalanego Poczęcia NMP, nazywaną w Przasnyszu "odpustami". Jednocześnie uroczysta liturgia zakończyła obchodzony w tym roku jubileusz 100 lat obecności zgromadzenia pasjonistów w Przasnyszu i w Polsce.
- W oczekiwaniu na przyjście Dzieciątka Jezus serca nasze wypełnione są radością. To wyjątkowy czas upiększania nie tylko naszych domów, ale najbardziej naszych serc. Dziękujemy Najświętszej Matce za opiekę, za wszystkie wysłuchane prośby , w szczególności pragniemy podziękować za naszych duszpasterzy, ojców pasjonistów i ich już stuletnią obecność i posługę - zapewniła, witając bp Romana, przedstawicielka parafian.
W homilii biskup przypomniał, że ze wszystkich ludzi jedynie Maryja została zachowana od grzechu pierworodnego. - Ten przywilej, a zarazem łaskę, jedyną w swoim rodzaju, dał Jej Bóg, ponieważ miała zostać Matką Jego Syna - zapytał hierarcha. Odwołał się do fragmentu bulli bł. papieża Piusa IX, który ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. - Znamienne, że cztery lata po ogłoszeniu dogmatu Maryja objawiła się 16 lipca 1858 roku Bernadetcie w Lourdes i przedstawiła się jej mówiąc: "Ja jestem Niepokalane Poczęcie" - zauważył kaznodzieja.
Wyjaśnił, że planując Matkę dla własnego Syna, Pan Bóg przewidział Ją jako czystą, nieskalaną żadnym grzechem. - Maryja została cała zanurzona w czystość i świętość Boga w takim stopniu, w jakim jest to możliwe dla stworzenia. Mówiąc: Niepokalanie Poczęta, myślimy najczęściej o tym właśnie stanie nieporównywalnej bezgrzeszności Maryi - akcentował bp Roman. Zachęcił wiernych do zawierzania Matce Bożej całego swojego życia, ze wszystkimi troskami i problemami.
Bp Marcinkowski nawiązał także do obchodzonego w tym roku jubileuszu 100 lat obecności zgromadzenia pasjonistów w Przasnyszu i w Polsce i do postaci sługi Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza.
W uroczystej liturgii uczestniczyli ojcowie pasjoniści z kraju i z zagranicy, na czele z prowincjałem o. Łukaszem Andrzejewskim, księża z dekanatu przasnyskiego z ks. dziekanem Jackiem Daszkowskim, siostry zakonne, strażacy, asysta procesyjna, ministranci oraz liczne grono wiernych.
Po Mszy św., zachęcając wiernych do udziału w procesji eucharystycznej, o. Łukasz Andrzejewski zwrócił uwagę, że symboliczne podążanie za Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie wyraża pragnienie podążania za Chrystusem przez całe życie. - Chcemy by On nas prowadził, i nas, zakonników, w nowe stulecie naszej obecności w Polsce, i wszystkich wiernych, którzy są w naszej trosce w tej diecezji i we wszystkich innych miejscach, do których Bóg nas posyła - mówił o. Łukasz.
Wojciech Ostrowski