Co pociąga świeckich do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu?
Dwukrotnie w ciągu roku w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie ma miejsce dzień skupienia, na który przybywają siostry i bracia z okolicznych wspólnot miejscowych Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Podczas listopadowego spotkania przyjęto do wspólnoty nową osobę. Odbył się również pokaz filmu o bł. Anieli Salawie.
- Nasza grupa jest modlitewno-pokutna. W parafii funkcjonujemy od 2009 r. Do naszej wspólnoty należą w większości osoby starsze, schorowane, które swoje cierpienie i chorobę ofiarowują za innych. Ludzie przychodzą do nas i proszą nas o modlitwę np. w intencji konkretnej rodziny – mówi s. Aniela Pietrzak, przełożona wspólnoty miejscowej Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy ciechanowskiej parafii pw. św. Piotra Apostoła. - Odwiedzamy starsze osoby, służymy im i modlimy się z nimi. Dzień Wspólnoty pozwala nam również poczuć jedność, pozwala też spotkać się i poznać osobom z okolic Ciechanowa, działającym w III Zakonie św. Franciszka – powiedziała s. Aniela.
- Franciszkański Zakon Świeckich to wspólnota, która od 800 lat skupia w Kościele ludzi świeckich, którzy chcą realizować w swoim życiu charyzmat św. Franciszka z Asyżu – mówi ks. kan. Sławomir Filipski, proboszcz parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie. - W naszej parafii są to głównie osoby starsze, ale nie brakuje również ludzi młodych. Realizują oni swoją posługę według charyzmatu św. Franciszka, przychodząc z pomocą modlitewną potrzebującym, wspierając materialnie osoby ubogie – dodał proboszcz parafii. Dzień skupienia FZŚ to także świadectwo osób będących we Franciszkańskim Zakonie Świeckich. Takim świadectwem w trakcie ciechanowskiego Dnia Wspólnoty było m.in. złożenie przez s. Barbarę Kiliańczyk z miejscowej wspólnoty profesji wieczystej w FZŚ.
- Do tercjarzy franciszkańskich pociągnęła mnie postać bł. Anieli Salawy, która służbę uczyniła swoim powołaniem. Tymczasem ja miałam w sobie pragnienie, aby nauczyć się służyć, być bardziej dla innych, uczyć się miłości wobec drugiego człowieka. Zakon, duchowość franciszkańska pozwala mi na realizowanie tego pragnienia. Jednocześnie doświadczam ogromnego poczucia braterstwa z wszystkimi siostrami i braćmi z zakonu, wszędzie tam, gdzie jestem - powiedziała s. Marta Sieńska ze wspólnoty miejscowej FZŚ przy parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, współtwórczyni filmu pt. "Z nadmiaru Miłości", opowiadającego o życiu i duchowości bł. Anieli Salawy, który obejrzeli uczestnicy franciszkańskiego spotkania w Ciechanowie. - Film powstał w związku ze 100-leciem śmierci bł. Anieli. Jednym z jego celów jest wzbudzanie powołań franciszkańskich wśród świeckich. Zawiera on wypowiedzi wielu osób, którym bliska jest postać błogosławionej - powiedział ks. dr Krzysztof Gryz, kapłan archidiecezji częstochowskiej, reżyser filmu. - Bł. Aniela była mistyczką. Wiemy, że miała różne duchowe wizje i doświadczenia. Istotą mistyki jest jednak głębokie zjednoczenie z Bogiem w miłości, a do tego bł. Anielę doprowadził wybór, który podjęła: uczynić swoje życie służbą Bogu i drugiemu człowiekowi. To droga otwarta dla każdego i każdej z nas - powiedział kapłan. Obecni na dniu wspólnoty mogli na koniec spotkania oddać cześć bł. Anieli Salawie, poprzez ucałowanie jej relikwii.
Marek Szyperski