Nowy numer 17/2024 Archiwum

Opinogóra. Cytaty z mistrza komedii utrwalone w porcelanie

Kałamarz Mickiewicza, filiżanki Tuwima i Reymonta, zegar autora "Ślubów panieńskich" i "Zemsty" można zobaczyć na najnowszej wystawie w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

W tym roku minęło 230. lat urodzin tego komediopisarza, patrioty, żołnierza Księstwa Warszawskiego, uczestnika wielkich, napoleońskich kampanii. Na wystawie w opinogórskim muzeum znalazły się: porcelanowa zastawa, serwisy ozdobione grafiką inspirowaną cytatami z utworów autora "Zemsty".

Wystawę przygotowały Muzeum Literatury w Warszawie oraz Wydział Grafiki stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Ekspozycję wcześniej pokazano w Warszawie. Jak powstały te eksponaty? Otóż studenci i doktoranci warszawskiej uczelni przenieśli cytaty z utworów Fredry m.in. ze "Ślubów panieńskich", "Pamiętników" czy "Bajeczki o osiołku" na współczesną i XIX-wieczną porcelanę. - Wystawa o tyle jest interesująca, że jest to projekt artystyczny związany z transferem grafiki na ceramikę, a ponieważ obchodzimy Rok Fredry, więc jest to dobra okoliczność, żeby studenci popracowali, poznali twórczość Fredry i zrobili ciekawe propozycje - powiedziała prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. - To są takie puenty zabawne, bardzo głębokie, które są ukryte w jego "Pamiętnikach". Trzeba było przygotować każdy projekt indywidualnie do przedmiotu, to trzeba wszystko wymierzyć, skalkulować - dodała Kimba Frances Kerner, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Na wystawie pokazano także eksponaty ze zbiorów Muzeum Literatury, m.in. kałamarz należący do Adama Mickiewicza, filiżanki Juliana Tuwima, filiżankę Władysława Reymonta. - Jest zegar Aleksandra Fredry, a także przedmioty z porcelany m.in.: dwie filiżanki należące do Juliusza Słowackiego, są na nich wizerunki dziadków poety, mamy figurkę czytającego mężczyzny, która należała do Leopolda Staffa, filiżankę Władysława Reymonta. Jest też kałamarz, który należał do Adama Mickiewicza, bardzo oryginalny, w formie przypominającej muszlę ślimaka - mówiła Magdalena Bral z Muzeum Romantyzmu.

- Wystawa wpisuje się w obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bo Aleksander Fredro i słowem, i czynem pokazywał, że jest patriotą, żołnierzem wojsk Księstwa Warszawskiego, a także wspomagającym walczących o wolność słowem. Należałoby wspomnieć wiersze, które pisał o tematyce patriotycznej - podkreślała Monika Salamon-Miłoboszewska, p.o. dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Wystawę we Dworze Krasińskich Muzeum Romantyzmu w Opinogórze można oglądać do końca stycznia. Warto dodać, że w ramach Roku Fredry w opinogórskim muzeum odbył się także Konkurs Recytatorski Poezji Romantycznej "Aleksander Fredro – komediopisarz, bajkopisarz, pamiętnikarz, poeta". Jego laureatami zostali uczniowie szkół średnich z Ciechanowa, Żuromina, Makowa Mazowieckiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy