Suknię Elizy Krasińskiej, z domu Branickiej, małżonki wieszcza Zygmunta, można obejrzeć w opinogórskim Muzeum Romantyzmu. Odtworzono ją na podstawie portretu z dziećmi pędzla Franza Xavera Winterhaltera.
Ten niemiecki, XIX-wieczny artysta, pracował m.in. dla cesarza Napoleona III i królowej Wiktorii, namalował portret austriackiej cesarzowej Elżbiety, popularnie zwanej Sisi, żony cesarza Franciszka Józefa.
Kopia portretu Elizy Krasińskiej znajduje się w zbiorach Muzeum Romantyzmu. Rekonstrukcja sukni hrabiny powstała w ramach realizacji zadania "Utworzenie pracowni edukacyjnej w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze". - To nie było łatwe zadanie: wykonać rekonstrukcję sukni Elizy z fragmentu portretu, na którym przedstawiona jest w planie amerykańskim - do połowy - mówi Aldona Łyszkowska, kierownik działu wydawnictw, edukacji i promocji Muzeum Romantyzmu. - Rekonstrukcja sukni powstała według tego, co możemy znaleźć na rycinach z tego okresu i z korespondencji Elizy do sióstr.
Realizacji projektu podjęła się dr Maria Molenda z nowosądeckiej pracowni Atelier Nomina Rosae. Suknia wykonana jest z wiśniowego aksamitu. Prace trwały dwa miesiące, a część sukni była szyta ręcznie.
W sumie odtworzono trzy kompletne, łącznie z bielizną, stroje: żeński, męski i dziecięcy. Te dwa ostatnie powstały na podstawie wizerunków w jednym z najsłynniejszych w tej branży ówczesnych gazet: lwowskim "Dzienniku Mód Paryskich". Całość dopełnia mural na ścianie pracowni wykonany na podstawie ryciny z tego dziennika. To scenka rodzajowa pokazująca stroje z roku 1845.
- Te rekonstrukcje i pracownia pozwoliły na poszerzenie oferty edukacyjnej muzeum o zajęcia, na których romantyzm jest nie tylko epoką historyczną, literacką, ale pokazujemy także codzienność tej epoki - mówi Aldona Łyszkowska. - To ważne dla dzieci i młodzieży, dla których pojęcie tak odległej epoki jest dość abstrakcyjne. Ta pracownia to dwie płaszczyzny: stroje i zestawy do kaligrafii. Pióra, stalówki, obsadki, tusze, które pozwalają na prowadzenie warsztatów kaligraficznych.
Utworzenie pracowni edukacyjnej w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze było możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu samorządu województwa mazowieckiego.
Marek Szyperski