Szkoły z najdłuższą historią miały swój zjazd w murach dawnego jezuickiego kolegium w Pułtusku. Ale uczestnicy zjazdu nie rozmawiali tylko o przeszłości.
Za renomą jednej z najstarszych szkół w diecezji stoją wielkie nazwiska: słynnego kaznodziei ks. Piotra Skargi, tłumacza Biblii ks. Jakuba Wujka, wielkiego poety ks. Kazimierza M. Sarbiewskiego, prymasa Królestwa Polskiego i członka Rady Regencyjnej kard. Aleksandra Kakowskiego, czy kanclerza Jerzego Ossolińskiego. W murach pułtuskiego Liceum Ogólnokształcącego w Pułtusku im. Piotra Skargi, którego korzenie sięgają 1440 r. i kolegium jezuickiego, odbył się 52. zjazd Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce.
Gremium to liczy prawie 50 szkół różnych typów i sięga od Bałtyku i Gdańska, przez Olsztyn, Toruń, Płock, Warszawę do Małopolski i Podkarpacia: Krakowa, Krosna, Nowego Sącza, Przemyśla. Diecezję płocką reprezentują w nim cztery placówki: dwie płockie, w tym najstarsza (1180 r.) I LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego (1921 r.), płońskie I LO im. Henryka Sienkiewicza (1917 r.) i LO im. Piotra Skargi z Pułtuska (1440 r.).
Pułtuski zjazd rozpoczęła Msza św. w kościele pw. świętych Piotra i Pawła. Główne uroczystości odbyły się w hali sportowej liceum. - Przeszłość to życiodajna siła, która tworzy przesłanki do lepszego zrozumienia rzeczywistości i nadchodzącej przyszłości. Gubiąc pamięć, tracimy drogowskaz wiodący nas w dalszą drogę - mówiła Anna Majewska, dyrektor pułtuskiego LO. - Czasy minione, nasze liceum i miasto nad Narwią rozsławił Wiktor Gomulicki we "Wspomnieniach niebieskiego mundurka". Książka ta odtwarza przeżycia autora z okresu nauki w szkole właśnie naszej szkole. We wstępie do "Wspomnień…." Andrzej Gronczewski napisał, że "Gomulicki skłania nas ciągle do spotkań i porównań. Zaprasza do rozmowy o fenomenach niesionych przez rzekę czasu". Przeszłość pozwala lepiej zrozumieć i docenić współczesny świat.
W czasie zjazdu wygłoszono kilka prelekcji. W zatytułowanej "Chlubą narodu są jego szkoły" prof. Radosław Lolo, prorektor ds. nauki i rozwoju Akademii Piotrkowskiej przypomniał, że w latach świetności Kolegium Jezuickiego kształciło się tu "na najwyższym poziomie i całkowicie za darmo" blisko 900 uczniów, a wśród nich Jakub Wujek, który w Pułtusku obronił doktorat. Prof. Lolo wspomniał, że pod koniec XVI w. jezuici kształcili nad Narwią również teologów i że mieściło się tu także diecezjalne seminarium duchowne.
Nauczycielka historii Anna Krawczyńska mówiła o znanych nauczycielach i wychowankach pułtuskiego ogólniaka, a Paulina Biernacka z Muzeum Regionalnego w Pułtusku, doktorantka, wygłosiła prelekcję: "Pułtuskie Liceum w kontekście niebieskiego mundurka".
Był program artystyczny, wręczono wyróżnienia dla zasłużonych członków stowarzyszenia. Uczestnicy zjazdu zwiedzili Pułtusk, w tym Dom Polonii - dawny Zamek Biskupów Płockich.
Marek Szyperski