- Warto "popracować" ze świętymi - przekonują organizatorzy przeglądu etiud teatralnych, które po raz 11. zorganizowała Książnica Płocka i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej.
W ten projekt teatralny, które realizują niektóre Szkoły Podstawowe z Płocka i regionu, wpisuje się znakomicie nie tylko wątek katechetyczny, ale także artystyczny.
Na 11. przegląd etiud teatralnych o świętych i błogosławionych przyjechały cztery zespoły: ze Szkoły Podstawowej w Starych Proboszczewicach, z etiudą poświęconą bł. Izydorowi z Afryki - "To, co najważniejsze"; ze Szkoły Podstawowej w Gąbinie, z etiudą poświęcona św. Teresie z Kalkuty - "Ołówek w ręku Boga", z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Płocku, z etiudą poświęconą bł. Mariannie Biernackiej - "Oddam wszystko"; i ze Szkoły Podstawowej w Maszewie Dużym, z etiudą poświęconą bł. Chiarze Luce Badano - "Jasna jak Światło".
Jak zauważają organizatorzy, przed pandemią zainteresowanie szkół przeglądem etiud było większe, co roku zgłaszało się ok. 10 reprezentacji szkolnych. Szkoda, że w tym roku było ich tak mało, ale i tak trzeba podkreślić artystyczny kunszt i talent młodych aktorów oraz ich nauczycieli, którzy stanęli na scenie Mediateki "eMka" Książnicy Płockiej.
Co dzieciom i młodzieży szczególnie się spodobało w świętych, których historię przybliżyli? - Zwyczajne życie i wielkie zaufanie Marianny Biernackiej - odpowiedzieli uczniowie KLO w Płocku; - Afrykańska żywiołowość i entuzjazm, widoczne w postawie i życiu bł. Izydora - stwierdzili uczniowie SP ze Starych Proboszczewic; - Chiara Luce Badano była bardzo podobna do nas, nie poddała się w chorobie, lubiła robić to, co my robimy - powiedzieli uczniowie SP z Maszewa Dużego. Dla nich najbardziej wymowną sceną etiudy był moment, gdy Chiara rozdawała innym dzieciom swoje ulubione zabawki, zostawiając dla siebie te najgorsze.
Jury szczególnie spodobała się etiuda zespołu z Gąbina, pod kierunkiem Agnieszki Wichrowskiej i Aleksandry Karolak, i to ona właśnie zdobyła główną nagrodę. Urzekła zwłaszcza wzruszająca scena powołania matki Teresy.
wp