Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zostali posłami

Jakich wyborów dokonano na północnym Mazowszu i ziemi dobrzyńskiej?

Do głosowania zmobilizowała się rekordowa po 1989 r. liczba wyborców.  Z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu weszli: Maciej Małecki, Kamil Bortniczuk, Maciej Wąsik, Jacek Ozdoba i Anna Cicholska; z list Koalicji Obywatelskiej: Maciej Kierwiński, Elżbieta Gapińska i Adam Krzemiński; z Trzeciej Drogi: Piotr Zgorzelski i Mirosław Orliński – to oni będą reprezentować w Sejmie okręg wyborczy nr 16 – płocko-ciechanowski.

W porównaniu z mijającą kadencją parlamentu, PiS straciło jednego posła; PO i PSL zyskała po jednym. Mandatu nie obroniła Nowa Lewica oraz dotychczasowi posłowie PiS: Waldemar Olejniczak i Rafał Romanowski. Po raz pierwszy w sejmowych ławach zasiądą Adam Krzemiński (PO) z Ciechanowa i Mirosław Orliński (PSL) z Sochaczewa.

Wybory w okręgu nr 16 wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając prawie 200 tys. głosów – 44,11 proc. poparcia, przed Koalicyjnym Komitetem Wyborczym Koalicja Obywatelska tworzonym przez Platformę Obywatelską, Niezależną, Inicjatywę Polską i Zielonych – prawie 100 tys. głosów i 22,40 proc. poparcia. Ostatnie miejsce na wyborczym podium zajął Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga, czyli Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe. Ich wyborczy dorobek to ponad 75 tys. głosów i 17,07 proc. poparcia.

Mandatów nie zdobyły komitety wyborcze: Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz Nowej Lewicy – które zdobyły po ok. 28 tys. głosów i po 6,52 proc. poparcia, a także komitety: Bezpartyjni Samorządowcy (niespełna 9 tys. głosów i 2,03 proc. poparcia) oraz Polska Jest Jedna (prawie 6 tys. głosów i 1,35 proc. poparcia).

Indywidualnie najwięcej – 51 tys. 828 - głosów w okręgu zdobył Marcin Kierwiński (PO). W pierwszej piątce znaleźli się także: wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki (PiS) – 33 tys. 696 głosów; Piotr Zgorzelski (PSL) – 32 tys. 11 głosów; Kamil Bortniczuk (PiS, Partia Republikanie) – 31 tys. 555 głosów i Maciej Wąsik (PiS) – 24 tys. 33 głosy.

W sąsiednim okręgu nr 18 siedlecko-ostrołęckim (m.in. powiaty pułtuski i makowski) PiS zdobyło siedem mandatów, o dwa mniej niż w poprzednich wyborach. Po dwa mandaty zdobyły: KO i Trzecia Droga, a jeden – Konfederacja. Warto podkreślić, że mandat poselski na swoją piątą kadencję zdobył Henryk Kowalczyk (PiS) z Golądkowa w powiecie pułtuskim, obecny minister – członek Rady Ministrów, należący (wraz z żoną) do Domowego Kościoła – rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – zapoczątkowanej przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego akcji mającej na celu krzewienie wśród Polaków abstynencji alkoholowej.

Z kolei na ziemi dobrzyńskiej (kujawsko-pomorskie), w powiecie rypińskim, zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z prawie 9 tys. głosów przed Koalicją Obywatelską – ok. 4,5 tys. głosów i Trzecią Drogą – ponad 3,7 tys. głosów. Podobnie było w powiecie szczycieńskim (warmińsko-mazurskie), gdzie znajdują się parafie diecezji płockiej. Tam kandydatów PiS poparło ponad 12,6 tys. głosujących; KO – ok. 8,7 tys.; a Trzecią Drogę – prawie 6,5 tys.

Frekwencja na całym Mazowszu wyniosła 79,2 proc. i była wyższa od krajowej o prawie 5 proc. Na północy regionu najwięcej wyborców poszło do urn w Płocku – 75,5 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy