Przasnyskie Liceum Ogólnokształcące świętowało piękny jubileusz.
Uroczystości stulecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej rozpoczęła Msza św. w kościele farnym, odprawiona w intencji absolwentów, pracowników i uczniów. Eucharystię koncelebrowali dwaj absolwenci: ks. Wojciech Iwanowski, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Lekowie, i ks. Rafał Michalak, proboszcz parafii św. Katarzyny w Dziektarzewie. W kazaniu ks. Wojciech, nawiązując do jubileuszu szkoły, zachęcił uczestników liturgii do wdzięczności nauczycielom i wychowawcom za ich pracę, a także Panu Bogu za dar życia. Powoływał się również na piękne życie narodowego wieszcza Juliusza Słowackiego, przytaczając fragmenty jego "Listów do Matki". Kwintesencją rozważań ks. Iwanowskiego była wykonana przez niego przy akompaniamencie gitary pieśń: "Kim jest człowiek, że o nim pamiętasz”.
Po Mszy św. uczestnicy jubileuszowych obchodów wzięli udział w uroczystej gali stulecia. - Czuję obecność tych, którzy stanowili wspólnotę Liceum im. Komisji Edukacji Narodowej przed wojną czy w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych ubiegłego wieku. I chociaż niestety fizycznie ich już z nami nie ma, jestem pewien, że duchem są dziś pośród nas. Za nami równe 100 lat, cały wiek kroczenia ku lepszej edukacji, rozwijania kolejnych pokoleń młodzieży, tworzenia podwalin pod przyszłe tytuły naukowe naszych absolwentów – przekonywał dyrektor szkoły Piotr Kołakowski. Spośród zasłużonych w dziejach placówki osób przypomniał m.in. ks. dr. Franciszka Zaleskiego, inicjatora utworzenia szkoły, i jej pierwszego dyrektora Stanisława Schayera, nauczyciela łaciny, późniejszego profesora UW, wybitnego znawcę filozofii i literatury indyjskiej.
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski i posłanka Elżbieta Gapińska wręczyli na ręce dyrektora Kołakowskiego okolicznościowe medale przyznane szkole przez Sejm i Senat, a starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski i przewodnicząca Rady Powiatu medal "Gloria Prasnensis Terrae" czyli "Chwała Przasnyskiej Ziemi".
Uroczystość uświetniły utwory muzyczne w wykonaniu absolwentów i uczniów przasnyskiego liceum. Jedna z uczennic zaśpiewała piosenkę, którą specjalnie napisała na tę okazję. W programie uroczystości znalazły się także spotkania absolwentów w klasach, spotkania z nauczycielami, zwiedzanie szkoły, bal absolwentów. W szkole można było zobaczyć wystawy: pracowni Batiku "Mamut" pt. "Ci którzy odeszli - portrety nauczycieli liceum", "Zakątek Przasnysza, który zadziwia lub szpeci" - pokonkursowa wystawa prac plastycznych uczniów, "Przasnysz - cztery pory roku" - wystawa fotograficzna absolwentki Ewy Łukasiak, a w Muzeum Historycznym ekspozycję ukazującą dzieje szkoły. W ramach jubileuszowych obchodów odbywały się wcześniej cykliczne akcje pt. "Wehikuł czasu" podczas których, uczniowie i nauczyciele starali się odtworzyć realia, w jakich żyli ich poprzednicy. Jako wisienkę na jubileuszowym torcie organizatorzy określają realizowany wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej cykl spotkań z wybitnymi absolwentami zatytułowany: "Jestem stąd…", które będą odbywały się jeszcze do grudnia. Dwa tygodnie przed głównymi uroczystościami Mszy św. w intencji całej społeczności szkolnej w przasnyskiej farze przewodniczył bp Szymon Stułkowski, który poświęcił też wtedy figurę św. Stanisława Kostki, odsłoniętą w budynku liceum. Kilka dni wcześniej odsłonięto tam również tablicę upamiętniającą Stefana Gołębiowskiego, wybitnego poetę, nauczyciela przasnyskiego liceum.
Początki przasnyskiego liceum sięgają roku 1919, kiery rozpoczęto wznoszenie budynku przeznaczonego dla szkoły powszechnej i gimnazjum. Prace budowlane ukończono po czterech latach. W uroczystości oddania budynku do użytku 10 maja 1924 roku uczestniczył prezydent Rzeczpospolitej Stanisław Wojciechowski. Od 1973 roku przasnyskie Liceum Ogólnokształcące nosi imię Komisji Edukacji Narodowej.
Wojciech Ostrowski