Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przasnysz. Modlitwa i dziękczynienie za 100 lat nauki i pracy

- Nie dezerterujcie z waszego Westerplatte! - zachęcał uczestników uroczystości jubileuszowych Zespołu Szkół Powiatowych bp Mirosław Milewski.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej przewodniczył Mszy św. w kościele ojców pasjonistów, sprawowanej w intencji absolwentów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz uczniów. - W setną rocznicę szkoły, dziękujemy Bogu za powstanie tej placówki oświatowej - przypomniał w homilii bp Mirosław. - Dziękujemy za przeszłość, modląc się o dobrą teraźniejszość i jeszcze lepszą przyszłość tej placówki. Prosimy o Bożą opatrzność nad nią - dodał. Nawiązał również do postaci majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w 1939 roku, którego imię od 46 lat nosi szkoła. - Bohatersko bronił ojczyzny, a wolna Polska była dla Henryka Sucharskiego największą wartością. On Polskę kochał i chciał, by była wolna, niepodległa i niezawisła. On uczy dziś, że ojczyzna jest wartością nadrzędną i że gdy zagrozi jej niebezpieczeństwo, trzeba jej bronić ze wszystkich sił i za wszelką cenę. Miłość to ojczyzny nie jest czymś niemodnym i zamierzchłym, ale wciąż bardzo aktualnym - akcentował kaznodzieja.

- Idąc po sprawdzonych śladach patrona, budujcie na wartościach i na Dekalogu. Nie bójcie się ich obecności w waszej szkolnej wspólnocie. Nasz kraj ukształtowało chrześcijaństwo. Bądźcie mu wierni. Nie wstydźcie się wiary, nie uciekajcie od codziennej modlitwy, nie strońcie od Eucharystii w niedzielę, od przyjmowania sakramentów, nie wypisujcie się z katechezy. Niech Jezus będzie waszą "drogą, prawdą i życiem" (por. J 14,6) - zachęcał młodzież ksiądz biskup. Nawiązał także do spotkania św. Jana Pawła II z ich rówieśnikami na Westerplatte w czerwcu 1987 roku. Przypomniał słynne słowa, które wypowiedział wtedy papież:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje »Westerplatte«. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można »zdezerterować«. Wreszcie - jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba »utrzymać«» i »obronić«», tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie.

- W dniu jubileuszu proszę was, abyście nie odżegnywali się od wartości, dla których warto żyć, a nawet za które warto umrzeć. Nie dezerterujcie z waszego Westerplatte! Nie uciekajcie od dziedzictwa waszych rodzin, od wskazań rodziców, dziadków, nauczycieli, księży. Starajcie się żyć godnie i uczciwie. Wspólnie starajcie się tworzyć szkołę, która zapewni rozwój, da poczucie bezpieczeństwa, dobrze przygotowuje młodzież do życia dorosłego i zostanie w ich miłych wspomnieniach - zachęcał bp Mirosław.

Po Mszy św. hierarcha poświęcił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę istnienia zespołu szkół. Jubileusz upamiętniono także muralem poświęconym bohaterskiej obronie Westerplatte w 1939 roku, który wykonano na ścianie jednego z budynków szkoły. Autorem niezwykłego dzieła jest dr Rafał Roskowiński, znany malarz muralista. Projekt dofinansowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W programie jubileuszowych obchodów znalazły się także uroczysta gala, koncert zespołu Pectus oraz bal absolwentów.

Zespół Szkół Powiatowych im. mjr. Henryka Sucharskiego w Przasnyszu został utworzony na podbudowie dwóch szkół zawodowych, działających w powiecie przasnyskim w latach 20. XX wieku. Były to utworzona w 1923 roku Męska Szkoła Rolnicza oraz Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa, która powstała rok później. Po II wojnie światowej ich działalność kontynuowała od 1948 roku Publiczna Szkoła Średnia Zawodowa. Rozwijająca się dynamicznie i rozrastająca placówka została w 1972 roku przekształcona w Zespół Szkół Zawodowych, a od  2017 r. funkcjonuje jako Zespół Szkół Powiatowych im. mjr. Henryka Sucharskiego w Przasnyszu. W dwóch siedzibach zespołu: przy ul. Mazowieckiej i przy ul. Sadowej, oferowana jest możliwość podjęcia nauki w liceum ogólnokształcącym, technikach i szkołach branżowych. Dwa lata temu została oddana do użytku hala sportowa z płytą sztucznego lodowiska, a w tym roku kompleks otwartych basenów letnich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy