Nowy numer 38/2023 Archiwum

Płock. Nowy biskup naczelny u mariawitów

Kapłan M. Jan Opala, dotychczasowy proboszcz mariawickiej parafii w Mińsku Mazowieckim, stanie na czele Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Za miesiąc przyjmie sakrę biskupią w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku.

Decyzję o wyborze nowego zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego Mariawitów podjęła Kapituła Generalna tegoż Kościoła na sesji, która się odbyła 5 września. Po decyzji tegoż gremium z 11 lutego i usunięciu z funkcji biskupa naczelnego M. Karola Babiego, przez siedem miesięcy Kościołem zarządzał biskup M. Ludwik Jabłoński. W wyniku przeprowadzonych wyborów, 5 września wybrano nowego biskupa naczelnego.

Został nim kapłan pochodzący z parafii Raszewo k. Wyszogrodu. Urodził się w 1967 r., w 1990 r. został wyświęcony na kapłana. Następnie pracował w mariawickich parafiach w Piasecznie i Lesznie, zaś od 2000 r. był proboszczem w Mińsku Mazowieckim. Ks. Opala był znany uczestnikom płockich spotkań ekumenicznych. To on przewodniczył m.in. nieszporom w katedrze mariawickiej pięć lat temu.

W komunikacie wydanym po wyborze nowego biskupa naczelnego, który otrzyma sakrę 7 października w Płocku, czytamy, że dokonano również wyboru na koadiutora biskupa prowincji francuskiej. Został nim kapłan M. Daniel Mames.

Wreszcie komunikat stwierdza, że na byłego biskupa naczelnego M. Karola Babiego, w świetle zarzutów o "wiele przypadków niegospodarności, naruszania procedur finansowych, jednoosobowego podejmowania decyzji finansowych, prowadzenia działań niezgodnych z interesem Kościoła", kapituła nałożyła karę.

Więcej na mariawita.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast