Uroczyste "Te Deum" wybrzmiało w czasie Mszy św. w seminaryjnej kaplicy, z udziałem księży diecezji płockiej, którzy przyjęli święcenia kapłańskie w 1973 r. Liturgii przewodniczył biskup Szymon Stułkowski.
Zgodnie z tradycją płockiego prezbiterium, po 50 latach od święceń, księża wówczas wyświęceni wracają do seminaryjnej kaplicy na Mszę św. z "Te Deum". Nie jest to tylko sentymentalny powrót, ale z dziękczynieniem i z pewnym pytaniem. - Przypominają się nam słowa ówczesnego ojca duchownego WSD - niezapomnianego o. Tadeusza Króla, który powtarzał: "ad Qui venisti?" - "do Kogo przyszedłeś?", gdy kazał nam się zastanawiać nad czystością i szczerością intencji we wchodzeniu w życie kapłańskie - mówił w czasie liturgii ks. prał. Tadeusz Zaborny z Rypina, jeden z sześciu obecnych na jubileuszowej Eucharystii księży z rocznika '73.
Wtedy, w czerwcu 1973 r. zostało wyświęconych 11 księży. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, uroczystości te odbywały się w różnych kościołach diecezji, co zdaniem biskupa Sikorskiego - ówczesnego ordynariusza płockiego, miało również wydźwięk powołaniowy. W Goworowie (obecnie diecezja łomżyńska) - biskup Bogdan Sikorski wyświęcił dwóch, w Żurominie - biskup Jan Wosiński wyświęcił czterech, zaś w Płocku - biskup Sikorski wyświęcił pięciu kapłanów. Z tej grupy nie żyje dwóch: ks. Edward Toruński (+ 2004) i ks. Witold Chełchowski (+ 2023). W 1967 r. drogę do kapłaństwa, wstępując do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, rozpoczęło 33 młodych mężczyzn.
- Rozpoczynaliście seminarium w ciekawych i trudnych czasach, tuż po soborze, ale w trudnych czasach komunizmu, wiedzeni jasnymi naukami kard. Stefana Wyszyńskiego. Dziś dziękujemy za plony waszego kapłańskiego życia, bo Pan Bóg was zaprosił, abyście uczestniczyli w Jego żniwie - mówił w kazaniu biskup Szymon Stułkowski.
Odwołał się do średniowiecznej miniatury Ostatniej Wieczerzy i obmycia nóg, z Lekcjonarza cesarza Henryka II (ok. 1007 r.). - Obraz ten mówi o dwóch najważniejszych przykazaniach: Eucharystii i służbie. Są one treścią i stylem naszego życia, mówią o miłości Boga i bliźniego, są jak dwie strony tej samej monety, naszego kapłańskiego życia. Nie możemy dopuścić, aby choć jedna z nich uległa zatarciu - mówił biskup.
Odwołując się do tradycji złotego jubileuszu kapłaństwa, gdy duchowni otrzymują krzyż, biskup Szymon zachęcił zgromadzonych, aby wzięli ze sobą ze Mszy św. mały krzyżyk, poręczny do trzymania w dłoni, a nawet do noszenia w kieszeni. Przywołał przy tym słowa Jezusa z Ewangelii: "Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech weźmie krzyż swój, i niech Mnie naśladuje" (por. Łk 9, 23).
Po Mszy św. w seminarium księża odwiedzili cmentarz i groby księży profesorów, a zwłaszcza grób ks. Tadeusza Rutowskiego, ówczesnego wicerektora a potem rektora WSD. Byli także w szpitalu, gdzie odwiedzili w szpitalu chorego kolegę rocznikowego ks. kan. Stanisława Marca, obecnie kapłana diecezji łomżyńskiej.
Złoty jubileusz kapłaństwa świętują:
ks. prał. Eugeniusz Graczyk - emerytowany proboszcz i budowniczy kościoła w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie,
ks. prał. dr Ryszard Kamiński - emerytowany proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Mławie,
ks. prał. Kazimierz Kowalski - budowniczy kościoła w Rogozinie i emerytowany proboszcz parafii pw. św. Antoniego w Żurominie,
ks. kan. Jan Majewski - emerytowany proboszcz i budowniczy kościoła w parafii pw. św. Katarzyny w Nasielsku,
ks. Marian Mech - emerytowany proboszcz i budowniczy kościoła w parafii pw. św. Walentego w Unierzyżu,
ks. kan. Walerian Niewiadomski - emerytowany proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Zatorach,
ks. prał. Tadeusz Zaborny - budowniczy kościoła w Daniszewie i emerytowany proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Rypinie.
Wraz z tymi duchownymi 50. rocznicę kapłaństwa świętuje ks. kan. Stanisław Marzec - obecnie kapłan diecezji łomżyńskiej i emerytowany proboszcz parafii pw. św. Rocha w Długosiodle.
wp