Ukazał się dziewiąty tom "Rocznika Przasnyskiego".
Prezentacja wydawanej przez Towarzystwo Przyjaźni Ziemi Przasnyskiej publikacji miała miejsce podczas spotkania promocyjnego, które po raz pierwszy zorganizowano pod gołym niebem – na rynku miejskim, przed budynkiem Muzeum Historycznego. Spotkanie poprowadzili członkowie rady redakcyjnej: przewodniczący dr Piotr Kaszubowski oraz Hubert Dęby, prezes TPZP. Pan Hubert zwrócił uwagę, że "Rocznik Przasnyski" jest "perłą w koronie" wśród publikacji wydawanych przez TPZP. Dziękował również burmistrzowi Przasnysza za finansowe wsparcie, dzięki któremu możliwe było wydanie kolejnego tomu rocznika.
Przybliżając jego zawartość, dr Piotr Kaszubowski zauważył, że wiele miejsca poświęcono w nim na przypomnienie dwóch niemieckich zbrodni sprzed 80 lat: rozstrzelania 21 mieszkańców powiatu przasnyskiego 17 czerwca 1942 r. na grzebowisku końskim Przasnyszu oraz powieszenia 17 członków Armii Krajowej 17 grudnia 1942 r. w Przasnyszu, Ciechanowie, Pułtusku i Mławie. O tych bolesnych wydarzeniach, do których nawiązują także zamieszczone na okładce tomu zdjęcia upamiętniających je pomnika i tablic, napisali członkowie rady redakcyjnej rocznika: dr Waldemar Krzyżewski i Maria Weronika Kmoch. O wydarzeniach z czasów II wojny światowej i okupacji możemy przeczytać także w innych artykułach, min. Huberta Dębego o oddziale partyzanckim AK "Łowcy". Nie brakuje także ciekawych publikacji dotyczących wcześniejszych i późniejszych czasów. Walki stoczone pod Przasnyszem w 1915 r. przez 14. Pułk Strzelców Syberyjskich pod dowództwem Józefa Dowbora-Muśnickiego opisał Jacek Furmańczyk.
Dział "Kronika artystyczna" wypełniły materiały z V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Alfreda Borkowskiego. Opublikowano tam wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace.
Tradycyjnie nie zabrakło również miejsca na sprawozdania z działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej oraz towarzystw regionalnych z Chorzel i Jednorożca oraz wspomnień o zmarłych ostatnio, zasłużonych dla powiatu przasnyskiego, osobach.
Spotkanie uświetniły piosenki w wykonaniu Zespołu Wokalnego Seniorów, który działa przy Miejskim Domu Kultury.
Wojciech Ostrowski