W symbolicznym dniu, bo w święto wszystkich mam, w Płońsku odbył się 18. pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem.
Mieszkańcy Płońska dwa razy w roku żegnają dzieci zmarłe jeszcze w łonie swoich mam - 15 października, w Dzień Dziecka Utraconego, i w maju. Doczesne szczątki maleństw składane są do wspólnego pomnika - grobu, który powstał na cmentarzu katolickim w 2014 r. z inicjatywy wspólnoty Domowego Kościoła rejonu płońskiego. Pochówek, który odbył się w Dniu Matki 26 maja, był 18. pogrzebem dzieci utraconych w Płońsku.
Mszę św. na płońskim cmentarzu sprawował ks. kan. Janusz Rumiński, proboszcz parafii św. Michała Archanioła, a w liturgii uczestniczył ks. Tomasz Markowicz, proboszcz parafii św. o. Pio. - W tym bolesnym momencie trudno cokolwiek powiedzieć. Być może lepiej byłoby milczeć. Ludzkie słowa nie są w stanie wyrazić uczuć, które wypełniają nasze serca - zauważył w kazaniu ks. Rumiński. Podkreślił też wiarę w to, że zmarłe dzieci cieszą się bliskością Pana Boga i są szczęśliwe. - Choć będzie nam ich brakowało, to pozostaje łączność z nimi w Panu Bogu. Niech pozostaną nam w sercach słowa pewnego człowieka, który powiedział: "Bóg widzi śmierć inaczej niż my. My widzimy ją jako ciemny mur, Bóg jako bramę" - mówił ks. Rumiński.
Z rodzicami i bliskimi, przeżywającymi ból po stracie dziecka, modlili się m.in. członkowie Domowego Kościoła, którzy przygotowali oprawę liturgii. - Tak naprawdę płaczemy z tymi rodzinami - przyznają Leszek i Ewa Gołębiewscy. Nie mają wątpliwości, że inicjatywa budowy grobu dzieci utraconych była potrzebna. - Widać to szczególnie w dniu zadusznym, gdy na tym pomniku ludzie zapalają znicze, zostawiają kwiaty, maskotki. To miejsce i pochówki wyrażają szacunek do życia ludzkiego od poczęcia. Kiedy tu przychodzimy, pokazujemy, że nawet tak krótkie życie tych dzieci było faktem - mówią państwo Gołębiewscy.
Przyznają też, że były wahania, czy zwykle radosny Dzień Matki jest właściwym czasem na urządzanie takiego pochówku. Jednak, jak wyjaśniają, dzięki temu podkreślona jest rola kobiet, które straciły dziecko, ale przecież nosiły w sobie życie.
Pochówki dzieci zmarłych przed narodzeniem są w Płońsku organizowane w porozumieniu z MOPS, GOPS i szpitalem, przez parafie św. Michała Archanioła i św. Maksymiliana Kolbego.
am