Zbliża się 29. edycja Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku. To nawiązanie do wielkiej tradycji średniowiecza i śpiewu, który rozbrzmiewał w cieniu romańskiej płockiej katedry.
Od 19 do 21 maja w katedrze i w Domu Darmstadt będzie miał miejsce 29. Festiwal Muzyki Jednogłosowej pod hasłem "Vox Feminae: kobiety w kulturze dawnej Europy". Organizatorzy - Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki - chcieli w ten sposób podkreślić rolę i miejsce kobiet w dawnej muzyce i kulturze. Tegoroczna edycja wykracza poza ramy muzyczne, gdyż oprócz koncertów odbędzie się wykład i projekcja filmu.
W piątek 19 maja o 19.00 w katedrze wystąpi zespół "Discantus", wykonując m.in. średniowieczne pieśni pielgrzymów do Santiago de Compostela. W sobotę 20 maja o 19.00 w Domu Darmstadt przy Starym Rynku 8 odbędzie się wykład i projekcja filmu "Matka Joanna od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza. W niedzielę 21 maja o 19.00, ponownie w katedrze wystąpi czeski zespół wokalny "Tiburtina Ensemble", który zaprezentuje program "Flos inter spinas" (Kwiaty wśród cierni), oparty na XIII- i XIV-wiecznych rękopisach znajdujących się w praskim klasztorze św. Jerzego. Zawierają one repertuar odnoszący się do świętych dziewic: Katarzyny Aleksandryjskiej, Barbary i Małgorzaty. Koncerty festiwalowe poprowadzi Magdalena Łoś-Komarnicka z Programu II Polskiego Radia.
Słowo wstępne do programu tegorocznego festiwalu napisał ks. dr Andrzej Leleń, który przed laty był jednym z pomysłodawców tego wydarzenia znanego i cenionego w całej Polsce. W swym artykule odwołuje się do hasła tegorocznej edycji. "Niech kobieta milczy w Kościele – myślę, że to na pozór kontrowersyjne sformułowanie wyjęte z pierwszego listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 14, 34) doskonale wpisuje się w tematykę 29. edycji Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, którego tytuł brzmi: Vox feminae: kobiety w kulturze średniowiecznej Europy. (…) Tak naprawdę nauka Starego i Nowego Testamentu, w tym kompletne nauczanie św. Pawła pokazuje, że kobieta i mężczyzna jako osoby stworzone na obraz i podobieństwo Boże są sobie równe pod względem godności. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby kobiety swoimi pięknymi głosami chwaliły Boga podczas nabożeństw liturgicznych. W tym kontekście warto przypomnieć słynną maksymę św. Augustyna: Qui bene cantat- bis orat. Kto dobrze śpiewa dwa razy się modli- obojętnie czy jest kobietą czy mężczyzną" - napisał ks. dr Leleń.