W Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się promocja książki "Pocztówki z Rzymu" autorstwa ks. prał. Waldemara Turka.
Gdy byłem w seminarium, miałem marzenie, aby choć raz zobaczyć Rzym. Czasy były wtedy inne, panowała komuna i marzenie to wydawało się bardzo odległe. Ale na przykładzie własnego życia chcę powiedzieć, że marzenia się spełniają! Przez tę książkę chciałem się tym właśnie podzielić – mówił na spotkanie w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku ks. prał. Turek.
Od 1987 r. mieszka w Wiecznym Mieście, tuż obok bazyliki św. Piotra, mijając codziennie najsłynniejsze dzieła sztuki i docierając do miejsc, gdzie przeciętni pielgrzymi czy turyści dotrzeć nie mogą. Jak sam mówi, miasto, gdzie jest 170 muzeów, 914 kościołów, kilka tysięcy restauracji to niepowtarzalne, rzymskie punkty odniesienia do spotkań z kulturą, Bogiem i innymi ludźmi. To z takiego doświadczenia zrodziła się książka "Pocztówki z Rzymu", która w ubiegłym roku ukazała się w Wydawnictwie Jedność we współpracy z tygodnikiem "Idziemy", do którego nasz Watykańczyk od kilku lat cyklicznie pisze felietony.
"W pocztówce jest więcej serca. Wysyłanie jej wymaga większego zaangażowania od nadawcy. W pocztówce ważne jest wszystko: ilustracja, treść na odwrocie, kolor atramentu, charakter pisma. Właśnie do tradycyjnych pocztówek nawiązuje ks. Waldemar Turek. Dzięki niemu można zobaczyć miejsca niedostępne przeciętnym pielgrzymom w Wiecznym Mieście" - napisał we wstępie ks. Henryk Zieliński, redaktor tygodnika "Idziemy".
W książce zebrano 38 pocztówek o tematyce związanej z rokiem liturgicznym, Watykanem, związkami Polski z Watykanem i Włochami oraz "związane ze świętymi i nie tylko".
- Zawsze interesowała mnie sztuka. Zaszczepili to we mnie ks. Andrzej Kondracki, Lech Grabowski i Bronisław Gwiazda, którzy uczyli mnie tej materii w Niższym i Wyższym Seminarium Duchownym. Postanowiłem w tej książce opisać, co widzę i przeżywam, gdy na co dzień przechodzę w Watykanie i Rzymie obok arcydzieł światowej sztuki. Są to pocztówki o szczególnych miejscach i ludziach, o siostrze nazaretance z różanego ogrodu i polskiego cmentarza w Loreto. O Norwidzie, kard. Wyszyńskim i Janie Pawle II. Fascynuje mnie odkrywanie polskich śladów we Włoszech, a jest ich naprawdę wiele - mówił w czasie spotkania ks. Turek.