W katedrze uroczyście zainaugurowano obchody Jubileuszowego Roku św. Zygmunta w diecezji płockiej z racji 1500. rocznicy jego męczeńskiej śmierci. Nieszporom ku czci króla i męczennika przewodniczył bp Mirosław Milewski, prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej.
Jaką wartość ma wiara w twoich oczach, choćby inni ją ośmieszali i ciebie nie rozumieli? - to ważne pytanie wybrzmiało w kazaniu w czasie nieszporów ku czci św. Zygmunta w płockiej katedrze. Od tego pytania warto rozpocząć obchody Roku św. Zygmunta, bo przecież chodzi w nich o wiarę uchwyconą miarą najwyższą, czyli męczeństwem świętego patrona biskupiego miasta Płocka. Liturgii przewodniczył bp Milewski, ze zgromadzonymi w katedrze modlili się także biskup płocki Szymon Stułkowski, księża kanonicy i prałaci Kapituły Katedralnej Płockiej, księża z kurii diecezjalnej, szkół katolickich i seminarium duchownego oraz alumni.
- Takie było doświadczenie króla Zygmunta, który choć w oczach swoich poddanych - wyznawców arian - był godzien odrzucenia, to jednak do końca wytrwał w wierze katolickiej i przelał za nią krew. Wytrwał do końca, bo widział w tej wierze wartość nie do przecenienia. Jakie więc kryterium pozwoli nam uchwycić prawdziwą wartość i prawdę w życiu? Dla męczennika sprzed 1500 lat były nim wiara i wrażliwe sumienie, które pozwalają odkryć żywą relację i komunię z Bogiem. On przecież daje siłę, aby wytrwać do końca - mówił w kazaniu ks. kan. Tomasz Białobrzeski, proboszcz płockiej parafii pw. św. Jadwigi Królowej.
Na zakończenie nieszporów, które były sprawowane przy relikwiach świętego męczennika, bp Milewski przypomniał, że tą liturgią rozpoczyna się w Kościele płockim Jubileuszowy Rok św. Zygmunta, z którym związane są specjalne odpusty, udzielone przez Stolicę Apostolską. Pamiątką obchodów 1500. rocznicy męczeństwa św. Zygmunta jest również wydana przez Pocztę Polską SA kartka pocztowa z wizerunkiem świętego króla.
Kartka jest kolejną częścią emisji "Święci i Błogosławieni". Umieszczono na niej motywy związane z diecezją płocką: fotografię XVIII-wiecznego obrazu św. Zygmunta z Muzeum Diecezjalnego w Płocku, XIV-wieczny relikwiarz hermowy św. Zygmunta i fotografię bazyliki katedralnej. Do kartki dołączony jest datownik pierwszego dnia obiegu, zawierający w centrum herb diecezji płockiej. Prace nad kartką pocztową i nadrukowanym znaczkiem ze strony Kurii Diecezjalnej Płockiej koordynował ks. dr Wojciech Kućko. Kartkę można kupić w urzędach pocztowych na terenie Polski.