Profilaktyka ma znaczenie

Choć posługujemy się nim nieustannie, niewiele o nim wiemy i rzadko go doceniamy. Głos - to główny "bohater" poniedziałkowej konferencji w Starostwie Powiatowym w Ciechanowie i cyklu spotkań, jakie odbywają się w tym tygodniu w tutejszych szkołach.

W Ciechanowie trwa Tydzień wiedzy o głosie, organizowany przez Starostwo Powiatowe, a zainicjowany w ramach obchodów Światowego Dnia Głosu, który przypadał 16 kwietnia. Akcję rozpoczęła poniedziałkowa, otwarta konferencja z udziałem m.in. rehabilitantów głosu i fizjoterapeutów i neurologopedy.

- Trzy czwarte stwierdzonych zaburzeń głosu mają nauczyciele, ale naszym założeniem było dotrzeć do różnych grup zawodowych w powiecie ciechanowskim. Praktycznie każdy, kto normalnie posługuje się głosem, może mieć jakieś problemy, których nie jest świadomy. Ważne jest więc budzenie świadomości i propagowanie wiedzy w tym zakresie, bo jeśli nawet nas te problemy teraz nie dotyczą, to możemy czasem w prosty sposób pomóc innym - wyjaśniała Bogumiła Nasierowska, koordynatorka akcji z ramienia starostwa, a zarazem specjalista rehabilitacji głosu i założycielka Centrum Zdrowego Głosu i Mowy w Ciechanowie.

W czasie konferencji część teoretyczna przeplatała się ćwiczeniami i warsztatami, prowadzonymi przez B. Nasierowską, począwszy od porannej gimnastyki oddechowej, przygotowanej z myślą o osobach borykających się z astmą i powikłaniami post-covidowymi, przez pokaz badania palpacyjnego krtani, czy łamańce językowe. Była też możliwość skorzystania z diagnozy słuchu i różnych form masażu.

W części teoretycznej wydarzenia wśród poruszonych zagadnień znalazły się m.in. zaburzenia głosu u chorych na nowotwory złośliwe głowy i szyi, o czym w prezentacji mówiła onkologopeda Dominika Kozłowska z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. O poprawności w fonetycznej w procesie komunikacji językowej mówił z kolei dr Daniel Bartosiewicz z PUZ im. I. Mościckiego w Ciechanowie. Wiele praktycznych informacji i wskazówek znalazło się w prelekcji terapeuty głosu i logopedy Pauliny Kujawskiej-Bednarek, która jest także wokalistką jazzową. Ten wykład poświęcony był zaburzeniom oraz procesowi terapii głosu u osób, które w życiu zawodowym intensywnie się nim posługują, tak jak nauczyciele, czy wokaliści.

Nauczyciele, jak zauważyła P. Kujawska-Bednarek, to dziś grupa zawodowa bardzo przeciążona, dlatego wśród przyczyn dysfonii - zaburzeń mowy, można u nich wskazać wiele czynników od relacji w pracy, stanów emocjonalnych, długości zatrudnienia, nadmiaru pracy, przez choroby, brak ruchu, wadliwą postawę ciała, po pracę w hałasie i powietrzu pełnym kurzu. W przypadku zawodów artystycznych, szczególnie wokalistów, takimi czynnikami obciążającymi jest praca na skrajnych emocjach i duża zakaźność.

- Jeśli chodzi o profilaktykę, ważne są badania kontrolne u foniatry, ale też nie podrażnianie, nie przesuszanie gardła, dbanie o nawilżanie aparatu mowy, nie narażanie głosu na nadmierne napięcia, właściwa postawa ciała - wskazywała terapeutka głosu. Jak ważna jest nawet taka prosta wiedza dotycząca higieny głosu, może świadczyć wynik badań, jakie przywołała. - W grupie pacjentów, którzy nie mieli praktycznie rehabilitacji, ale mieli za to pogadanki o profilaktyce, po okresie dwóch lat u 53 procent osób zaobserwowano poprawę pracy głosu, tylko dlatego, że te osoby rozumiały, jak mają dbać o głos - mówiła.

- Jesteśmy emerytami, ale śpiewamy w chórze, dlatego bardzo nas interesuje to dzisiejsze spotkanie. Jestem ogromnie zadowolona, chyba czekałam na coś takiego - podkreśliła w imieniu swoim i koleżanek jedna ze słuchaczek konferencji. W wydarzeniu uczestniczyły osoby w różnym wieku; wśród nich byli też nauczyciele, a nawet inni terapeuci, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę. Koordynator akcji szczególnie ucieszyła obecność pana, który przeszedł zabieg laryngoktomii, czyli całkowitego usunięcia krtani, a który chciał podzielić się swoim doświadczeniem.

- Chciałabym, by nasze społeczeństwo otworzyło się trochę na tego typu problemy, bo na co dzień o tym nie myślimy. I tak jak są osoby autystyczne, czy z różnymi niepełnosprawnościami, tak samo są obok nas osoby z różnymi zaburzeniami głosu, które mogą nie mieć odwagi wychodzić z tym do społeczeństwa. Ważne, by środowisko trochę uczulić i otworzyć oczy na ten problem - zwraca uwagę Bogumiła Nasierowska. Takiej edukacji służą m.in. prowadzone do piątku spotkania w szkołach, które zgłosiły chęć udziału w Tygodniu wiedzy o głosie organizowanym w powiecie ciechanowskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am