Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przeczytasz w świątecznym numerze "Gościa Płockiego"

Jak cieszyć się ze zmartwychwstania? - mówi biskup Szymon Stułkowski w wywiadzie dla "Gościa".

Jak można się cieszyć pełnią zmartwychwstania, jeśli nie było się przy Jezusie w Jego męce i śmierci? Bogata i piękna liturgia tych dni przyciąga niepowtarzalnością celebracji, wymaga też zaangażowania większej grupy wiernych świeckich. Warto odkryć aktualność przeżyć paschalnych i skonfrontować mękę i cierpienia Jezusa z trudami naszego życia i wyzwaniami duchowymi, zwłaszcza tych ludzi, którzy gubią dziś wiarę. Ufam, że piękno liturgii tych dni przyciągnie na nowo do kościoła ochrzczonych a niepraktykujących, i coś w nich dobrego wzbudzi i odrodzi - mówi biskup Szymon w wywiadzie dla "Gościa Płockiego". Więcej na s. III.

- Miał wtedy 53 lat, był w sile wieku, bardzo go lubiliśmy. Przyjeżdżał do nas z Lublina albo Krościenka, więc czasem widzieliśmy u niego zmęczenie po podróży. Ale i dla nas był wyrozumiały, bo czasami w piątkowe popołudnie przerywał wykład i szedł z nami na kawę, aby potem wrócić do zajęć. Na wykładach bardziej dzielił się najpierw swoim doświadczeniem, a potem wiedzą. Promował posoborową ideę Kościoła jako żywej wspólnoty dzieci Bożych. Gdy pracowałem na pierwszej parafii jako wikariusz i zajmowałem się oazą młodzieżową i oazą rodzin, tamta wiedza i doświadczenia ks. Blachnickiego pomogły mi bardzo na początku kapłańskiej drogi - tak wspomina sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego bp Piotr Libera. Ale płockich księży, którzy osobiście spotkali założyciela Ruchu Światło-Życie, było więcej. Piszemy o nich na s. IV.

Między kaplicą i konfesjonałem, salami spotkań i meetingami w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu dochodzi do cierpliwego procesu zmiany myślenia i przyzwyczajeń. - To wskrzeszanie do trzeźwego myślenia. Tą drogą idzie się przez mękę, bo zły duch podsuwa okazje, ale ważne jest, aby nie być samemu w tym trudzie. Chodzi też o to, aby skupić się na chwili obecnej, a nie na przeszłości, której się już nie naprawi - mówi o. Dawid Napiwodzki, dyrektor OAT. - Nie odpłacimy się nigdy Bogu, nie zasłużymy nigdy na zbawienie, bo wszystko jest łaską. Stąd pochodzi też moc, aby przebaczyć i odrzucić ciężki kamień z grobu uzależnienia. Nie będzie uzdrowienia bez przebaczenia - podkreśla o. Dawid. Więcej na ss. VI-VII.

W tym numerze piszemy również:

  • o obchodach 100-lecia przyłączenia Radziwia do Płocka - na s. II;
  • o inicjatywach społecznych na rzecz osób ze spektrum autyzmu - na s. V;
  • o nieznanej szerzej historii tragicznej Wielkanocy '45 w Nasielsku i upamiętnieniu ofiar tamtych zdarzeń - na s. VIII.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy