Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zaświeć się na niebiesko...

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu. W Płocku z tej okazji jest specjalnie podświetlony ratusz, a w Ciechanowie na jutrzejsze wydarzenie integracyjno-edukacyjne zaprasza Stowarzyszenie Autentyczni.

Jutro po południu, od godz. 13 warto przyjść do Hali Sportowej przy ul. Kraszewskiego 8 w Ciechanowie, gdzie wydarzenia i atrakcje przewidziane są do godz. 19. Przez całe popołudnie będą trwały występy lokalnych artystów i zespołów muzycznych, które włączyły się w tę społeczną kampanię, a także kiermasz ciast, upieczonych przez mamy ze stowarzyszenia i ciekawych artefaktów, wykonanych m.in. przez wolontariaty szkolne. Trafią one do sklepiku charytatywnego Autentyczny Grosik. Dla dzieci przewidziano też liczne atrakcje, jak warsztaty plastyczne, zajęcia sensoryczne, malowanie buziek, tatuaże brokatowe, czy możliwość zrobienia sobie zdjęcia w fotobudce.

Przede wszystkim jednak, jak informuje prezes Agnieszka Sobiesiak, będzie również przygotowanych mnóstwo stoisk edukacyjnych i informacyjnych, poświęconych autyzmowi. Zaprezentują się także placówki i gabinety terapeutyczne; będzie nawet szansa zasięgnięcia wstępnej porady w sytuacji, gdy rodzice zauważają jakieś niepokojące symptomy u swojego dziecka. - Podnosimy świadomość społeczną, dotyczącą autyzmu, i wydaje się, że nie jest to już temat tabu, dlatego chcieliśmy się skoncentrować się na możliwościach pomocy i dostępności do specjalistów, z czym nie jest łatwo. Jako mama 14-latka w spektrum autyzmu sama wiem, jak to jest, gdy człowiek odbija się od drzwi do drzwi gabinetów - przyznaje prezes Stowarzyszenia Autentyczni, które na co dzień stanowi dla rodzin osób z tym zaburzeniem swoistą grupę wsparcia.

Jak dodaje Anna Kraszewska-Kesling, pedagog specjalny i członek zarządu stowarzyszenia, świadomość, że są osoby w spektrum autyzmu jest w społeczeństwie dość wysoka. - Bardziej nam zależy na tym, żeby zakładając tę niebieską koszulkę 2 kwietnia, włączyć się w propagowanie większego zrozumienia osób w spektrum autyzmu, a także ich rodzin. Świadomość to jedna sprawa, ale akceptacja i zrozumienie ze strony otoczenia to już inna kwestia - zauważa pani Anna. Uważa też, że należy zwrócić większą uwagę na potrzeby autystyków po 24. roku życia. - Do tego momentu może się on uczyć, ale potem on i jego rodzice zostają sami, bo terapie zajęciowe dla dorosłych, organizowane przez starostwa, urzędy miasta i inne instytucje są bardzo rzadkie - mówi Anna Kraszewska- Kesling.

W wydarzenie, które Stowarzyszenie Autentyczni organizuje w Ciechanowie już od 2016 r. z przerwą na pandemię, włącza się po raz pierwszy Centrum Zdrowego Głosu i Mowy, prowadzone przez Bogumiłę Nasierowską, trenerkę wokalną i rehabilitantkę. - Proponujemy trening neuroakustyczny, który pobudza proces wytwarzania mowy. Trening ten pomaga wypracować właściwą pracę półkul mózgowych, wpływa na pobudzenie dziecka do mowy, na zdolność koncentracji. Natomiast u dzieci autystycznych, u których już pojawia się mowa, świetnie sprawdza się tzw. śpiewomowa, stosowana też przy jąkaniu - tłumaczy B. Nasierowska. Ponadto, jej uczniowie - młodzi wokaliści z Centrum Zdrowego Głosu i Mowy zaśpiewają dla uczestników wydarzenia.

Jutrzejsze ciechanowskie obchody Dnia Świadomości Autyzmu będą więc okazją do poszerzenia wiedzy na ten temat, ale też wsparcia Stowarzyszenia Autentyczni w jego statutowej działalności. - Jako stowarzyszenie wspieramy się wzajemnie jako rodzice dzieci z autyzmem i sprzężonymi niepełnosprawnościami, ale piszemy też projekty, żeby pozyskiwać środki na wyjazdy dla nich. Wydarzenie, które już 2 kwietnia, zorganizowane zostało z projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Część pieniędzy przeznaczamy na naukę pływania dla niepełnosprawnych dzieci w okresie wakacji. Chcemy, by mogły w nich uczestniczyć w pierwszej kolejności dzieci i młodzież, które nie korzystają z pomocy innych ośrodków - wyjaśnia Agnieszka Sobiesiak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy