Nowy numer 21/2023 Archiwum

Spotkajmy się przy świętym

W tym roku obchody Niedzieli Palmowej zbiegają się z 18. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II. 2 kwietnia w Płocku i innych miejscach diecezji organizowane są wieczorne spotkania modlitewne, czuwania i marsze.

Płock. W niedzielę będzie można wziąć udział w Apelu Jasnogórskim ze św. Janem Pawłem II przy pomniku papieskim. "Wspólna modlitwa i pamięć o św. Janie Pawle II będą dla nas okazją do duchowego wejścia w misteria Wielkiego Tygodnia" - piszą organizatorzy w zaproszeniu i zachęcają, by przynieść ze sobą świece. 2 kwietnia już od godz. 19 do 22.00 będzie możliwość modlitwy indywidualnej w katedrze, natomiast o godz. 21 rozpocznie się modlitwa apelowa przy pomniku Jana Pawła II, prowadzona przez parafię katedralną oraz ruchy i stowarzyszenia katolickie. W czasie czuwania zostaną m.in. odczytane fragmenty "Tryptyku Rzymskiego" oraz katechezy środowej z 11 kwietnia 2001 r. poświęcone Triduum Paschalnemu; zabrzmi też fragment kazania wypowiedzianego przez papieża w 1991 r. w Płocku (scenariusz apelu "Jesteśmy Kościołem Chrystusa – Pamiętamy o św. Janie Pawle II – Czuwamy w Wielkim Tygodniu", autorstwa ks. Wojciecha Kućki, dostępny na stronie internetowej wydziału ds. rodzin).

Ciechanów. Czuwanie rozpocznie się o 21.00 w kościele farnym, przed 21.37 wierni przejdą na modlitwę przed pomnik papieża. W mieście organizowany jest także wyjazd autokarowy na marsz papieski do Warszawy.

Nasielsk. Modlitewne dziękczynienie w kościele św. Wojciecha rozpocznie się o 20.00.

Mława. Przy pomniku papieża na Starym Rynku o 21.00 zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski i rozpocznie się modlitewne czuwanie.

Pułtusk. Papieskie uroczystości rozpoczną się od Mszy św. w kościele św. Piotra i Pawła o 15.00. Następnie uczestnicy liturgii wyruszą w marszu papieskim ulicami: ks. Piotra Skargi, Świętojańską, Rynkiem i Benedyktyńską. Modlitewne wydarzenie zakończy się na placu przykościelnym bazyliki, przed pomnikiem Jana Pawła II. O godz. 20 społeczność Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Klaudyny Potockiej (uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i pracownicy) zapraszają do bazyliki na wielkopostny program zatytułowany: "Kochasz, wątpisz, buntujesz się, odchodzisz". Jest to misterium, w którym bierze udział ponad 70 osób.

Rypin. O 21.00 w kościele parafii św. Stanisław Kostki zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski. Następnie, słuchając nauczania świętego Jana Pawła II, zgromadzeni przejdą przed budynek Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, gdzie przy popiersiu świętego papieża będą się modlili słowami litanii. Organizatorzy proszą o zabranie lampionów i świec.

Sierpc. O 18.00 w parafii farnej będzie odprawiona Msza św., a po niej uczestnicy marszu z lampionami przejdą przez miasto pod obelisk św. Jana Pawła II. Będą nieśli 30-metrową biało-czerwoną flagę, banery z papieskimi hasłami i chorągiewki. – W drodze chcemy przypomnieć fragmenty papieskich przemówień, a zwłaszcza jego przesłanie z Westerplatte. Jego dobre imię zapadło nam w sercu, dlatego chcemy go bronić! – podkreśla Teresa Jankowska. W tę inicjatywę włącza się wiele wspólnot i organizacji, na czele z parafią farną, starostwem powiatowym i Rycerzami Jana Pawła II. "W ten sposób jednoczmy się w obronie największych wartości chrześcijańskich i świętych autorytetów. Walczmy z miłością o prawdę. Jeśli nie my, to kamienie wołać będą…" – napisał ks. Sławomir Zalewski, proboszcz sierpeckiej fary.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast