Nowy numer 21/2023 Archiwum

Diecezja. Prosili, by dobrze wybierać

- Szukajcie przystani, szukajcie wspólnoty, duszpasterstwa akademickiego. Jak jesteśmy razem, jesteśmy silniejsi. A życie będzie was stawiało przed egzaminami dojrzałości - mówił do maturzystów naszej diecezji, pielgrzymujących na Jasną Górę, bp Szymon.

Ponad 2 tysiące uczniów szkół średnich z klas maturalnych uczestniczyło wraz z duszpasterzami i katechetami w pielgrzymce dla maturzystów diecezji płockiej. Na Jasnej Górze młodzież wysłuchała konferencji - świadectwa Ewy Liegman, prezes Hospicjum Pomorze Dzieciom, uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich i we Mszy św., której przewodniczył bp Szymon Stułkowski.

Hasłem tej pielgrzymki było wezwanie "Doceń życie" i do tej myśli m.in. nawiązywała konferencja pani Ewy, której książkę "Spotkania pod drzewem figowym" - zbiór swoistych przypowieści o ludziach w obliczu śmierci - młodzież miała okazję poznać wcześniej na katechezach. Ewa Liegman, dzieląc się doświadczeniem pracy i pokazując znaczenie i sens opieki hospicyjnej, mówiła też o młodych pacjentach, którzy walczą do końca. Zachęcała słuchaczy, by nie zaprzepaścili swojego życia, lecz pokochali swoją własną historię.

Ważnym momentem tego spotkania było, jak zawsze, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w którym młodzież uczestniczyła w ciszy i skupieniu. Pomagały w tym rozważania, nawiązujące do spraw życia codziennego i do relacji międzyludzkich, przygotowane i prowadzone przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. gen José de San Martin w Sierpcu, pod kierunkiem nauczycielki Anny Markowskiej.

Niebanalny i pełen autentyzmu komentarz wybrzmiał na rozpoczęcie liturgii w bazylice. - W tym szalonym świecie fake newsów, lenistwa, telefonów i wojny, chcemy zatrzymać się u stóp Maryi i poprosić o pomoc Jej Syna, a naszego najlepszego Przyjaciela – Jezusa. Chcemy prosić o Ducha Świętego, który pozwoli nam dobrze wybierać. Chcemy być odważni w życiu – tak jak rodzina Ulmów. Chcemy angażować się w życie duchowe i parafialne – tak jak ks. Franciszek Blachnicki. Chcemy zrobić coś dobrego dla innych tak jak pani Ewa Liegman. Chcemy w końcu umieć kochać Boga i tych, których Pan Bóg stawia na naszej drodze – tak jak św. Jan Paweł II - mówili młodzi z LO im. Piotra Skargi w parafii św. Jana Pawła II w Pułtusku, przygotowani pod kierunkiem katechetki Agnieszki Jasińskiej i ks. Michała Piekarskiego.

Ważne przesłanie dla tegorocznych maturzystów miał płocki ordynariusz bp Szymon Stułkowski. - Dokądkolwiek traficie na studia do Warszawy, do Torunia, do Gdańska, czy mojego rodzinnego Poznania, szukajcie przystani, szukajcie wspólnoty, duszpasterstwa akademickiego. Mówię o tym, bo duży może więcej. Jak jesteśmy razem, jesteśmy silniejsi. A życie będzie was stawiało przed tymi egzaminami dojrzałości, także jeśli chodzi o wiarę - powiedział w kazaniu.

Mówił też, że Maryja "nigdy przecież nie zdawała matury, ale zdawała niejeden egzamin dojrzałości w życiu". Zachęcał jednocześnie, by młodzież wchodziła do Kaplicy Matki Bożej i popatrzyła na twarz Tej, która trzyma na rękach Zbawiciela. - Pewnie różnie wygląda wasza relacja z Jezusem, ale tu przyjechaliście. Oczywiście, że jak trwoga to do Boga, ale mogłoby być do wróżki. Przychodzicie do Niego, bo wiecie, że wasz los jest w Jego rękach. Warto zabrać w myślach i sercu to słowo, że On jest prawdomówny. On nas nie zwodzi jakimiś obietnicami, które nie mają pokrycia - przekonywał bp Szymon.

Ta pielgrzymka jest przede wszystkim spotkaniem młodych, gdzie nie są oni biernymi uczestnikami, ale też przygotowują wraz z nauczycielami - katechetami śpiew, rozważania, komentarze. Podczas tegorocznego spotkania na Jasnej Górze, obok uczniów ze wspomnianego ZS w Sierpcu i LO w Pułtusku, konkretne funkcje miała także młodzież z LO im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie, z parafii św. Antoniego [czytania i modlitwa wiernych], kadeci szkoły mundurowej PUL 4 Pułku Strzelców Konnych w Płocku, parafia św. Józefa i ZS im. Abp. A. J. Nowowiejskiego w Płocku, parafia Stanisławówka [dary i komentarze], a także z Niepublicznego Centrum Kształcenia "Edukator" w Przasnyszu, parafia św. Stanisława Kostki [służba porządkowa]. Z kolei śpiew na zawiązanie wspólnoty poprowadził zespół ze wspólnoty Wojsko Gedeona w Nasielsku, a przy ołtarzu w czasie Mszy św. służyli ministranci z parafii św. Mateusza w Pułtusku.

Organizatorzy pielgrzymki - pracownicy Wydziału Katechetycznego Kurii Płockiej, zwracają uwagę na zaangażowanie nauczycieli, w tym szczególnie katechetów oraz ich liczne uczestnictwo - ogółem aż 116 nauczycieli i wychowawców oraz 13 dyrektorów szkół. Młodzieży towarzyszyli także klerycy płockiego WSD, siostry zakonne i rodzice. W spotkaniu uczestniczyli również Krzysztof Wiśniewski, wicekurator Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Janusz Majchrzak, dyrektor delegatury w Płocku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast