W płockim seminarium duchownym odbyła się promocja książki wspomnieniowej ks. prał. Andrzeja Kondrackiego, który przez prawie dwie i pół dekady prowadził teatr klerycki.
Autor książki zatytułowanej "Kapłaństwo i teatr" pracował z płockim seminarzystami od początku lat 70. XX wieku, będąc jednocześnie proboszczem w podpłockiej Soczewce. Jako opiekun teatru kleryckiego tworzył scenografie, adaptował teksty literackie i układał autorskie scenariusze, a także reżyserował, w czym pomagało mu wykształcenie zdobyte po wojnie w Państwowym Liceum Techniczno-Teatralnym w Warszawie. Z tamtego czasu zachował notatki, recenzje i fotografie, które po prawie 30 latach od ostatniej przygotowanej przez niego premiery stały się podwalinami do napisania wspomnień.
- W swojej pracy zawsze chciałem, aby teatr przybliżał człowieka do Boga - podkreślił ks. prał. Andrzej Kondracki w czasie promocji swojej książki, wydanej przez Płocki Instytut Wydawniczy. Spotkanie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym z udziałem władz seminarium, kleryków oraz zaproszonych gości duchownych i świeckich. Wśród nich obecny był ks. dr Andrzej Leleń, który był głównym inspiratorem powstania tej publikacji wspomnieniowej.
Uczestnicy promocji mieli okazję obejrzeć nagranie filmowe autorstwa ks. Grzegorza Mierzejewskiego, które zawierało fragmenty zarejestrowanych spektakli m.in. sztuki "Mocna jak śmierć". Sam autor książki natomiast wyjaśniając koncepcję teatru kleryckiego, zacytował fragment swojego wystąpienia, wygłoszonego podczas sympozjum w Poznaniu w 1984 r. Mówił w nim m.in., że taki teatr "nie powinien być ani literaturą ani liturgią, ale czymś pośrednim", "teatrem, który usiłowałby prawdy wiary przybliżyć wiernym przy pomocy teatralnych środków wyrazu"; teatrem, który "mogą tworzyć tylko ludzie wiary i nastawieni na działalność apostolską".
W czasie spotkania wybrzmiało też, czym był teatr klerycki ks. Kondrackiego dla samej społeczności seminaryjnej. Jak podkreślił ks. dr Marek Jarosz, rektor WSD w Płocku, przygotowanie każdej premiery i spektakle wpisywały się głęboko w formację duchową alumnów. - Ks. Andrzej uczył nas cierpliwości i pokory - wspominał z kolei ks. Tadeusz Łebkowski, który w czasach kleryckich występował w spektaklach. Wskazując na liczne pokolenia, z którymi pracował ks. Kondracki, określił go żartobliwie "arcykapłanem teatru". - Ks. Andrzej dobierał aktorów do ról, obserwując nas z chóru kaplicy. I nigdy się nie pomylił w wyborze - opowiadał ks. Andrzej Leleń.
Sam autor książki "Kapłaństwo i teatr" przyznał, że pisał ją przede wszystkim z myślą o współczesnych pokoleniach kleryków. - Chciałbym, żeby ta książka nie zapleśniała na półkach, ale by was inspirowała - zwracał się do kleryków, uczestniczących w spotkaniu. Publikacja bowiem, obok krótkich rozdziałów biograficznych zawiera m.in. opis metodologii pracy i ideę teatru kleryckiego, a przede wszystkim autorskie scenariusze. Ważnym dopełnieniem tekstu są archiwalne fotografie ze spektakli.
Książka jest do nabycia w Płockiej Księgarni Diecezjalnej oraz na stronie internetowej Płockiego Instytutu Wydawniczego.
am