Bł. Hanna Chrzanowska była bohaterką spotkania rekolekcyjnego w Szkołach Katolickich w Płocku.
Relikwie, a przede wszystkim świadectwo o życiu błogosławionej pielęgniarki z Krakowa stanowiły przesłanie dnia skupienia dla uczniów katolickiego liceum ogólnokształcącego. Młodzież spotkała się z Tadeuszem Wadasem z Krakowa, który jest pielęgniarzem i propagatorem kultu błogosławionej. Jak sam mówi, w czasie studiów spotkał się z ludźmi związanymi z Hanną Chrzanowską, był też świadkiem, gdy chorzy i osoby w potrzebie duchowej wzywali jej wstawiennictwa. – Nie zapomnę, jak pewna kobieta chora na raka wpadła do kościoła Mariackiego, chwyciła jej obrazek z tekstem modlitwy i wołała w głos: „Jesteś pielęgniarką, więc mi pomóż!”. I zdarzył się cud, bo kobieta została uzdrowiona z tej choroby – opowiadał T. Wadas.
Zwracając się do młodzieży, wydobył te rysy biografii i duchowości bł. Hanny, które mogą im pomóc w dobrych wyborach i sensownym życiu.
Wskazał, w jaki sposób koleje jej życia: wojna, bieda, restrykcje totalitarne czasów komunistycznych, wykrzesały z niej nowe formy działalności pielęgniarskiej w parafiach i rodzinach. – Ona była symbolem pielęgniarstwa rodzinnego i prekursorką pielęgniarstwa parafialnego. Przypominała księżom, że powinni odwiedzać chorych w domach. Jej powołanie wyrażało się w tym, że to ona sama najpierw szukała chorych pozostawionych samym sobie i wydobywała z zaniedbanych, ubogich domów. Powtarzała, że „chorego nie wolno zawieść, a gdy coś mu się obieca, to trzeba to spełnić”. Zwracała uwagę na potrzebę moralnego przygotowania pielęgniarek. Mówiła, że „chory ma prawo do ich zaufania”. „Czy nie traktujesz chorego jak »numeru«, albo tylko »jednostki chorobowej«?” – przywołał T. Wadas fragment napisanego przez nią rachunku sumienia pielęgniarki.
Co może pozostać w pamięci młodzieży z postaci tej błogosławionej? – Zacznijcie od empatii i troskliwości. To zaprowadziło Hannę Chrzanowską do pielęgniarstwa i wielkiej troski o chorych. A gdzie was może zaprowadzić? – pytał zaproszony gość z Krakowa.
W programie dnia skupienia było również świadectwo ks. Jakuba Kępczyńskiego, kapelana szpitala na Winiarach w Płocku, który propaguje kult tej błogosławionej w diecezji, a także Droga Krzyżowa i możliwość spowiedzi.
– Zawsze szukam nowych form dotarcia do naszej młodzieży z przesłaniem duchowym, opieram się zwłaszcza na współczesnych świętych i zapraszam świadków, bo im łatwiej jest trafić do serc młodych ludzi. W tym roku mija 50 lat od śmierci i 5 lat od beatyfikacji krakowskiej pielęgniarki. Może naszym uczniom pomoże ona w przemyśleniach nad swoim życiem i wyborami – mówi ks. Jacek Prusiński, prefekt Stanislaum.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się