Nowy numer 22/2023 Archiwum

Potrzebującym na Wielkanoc

Kolejny raz w diecezji odbyła się przedświąteczna zbiórka produktów żywnościowych pod hasłem "Tak, pomagam!", organizowana przez Caritas.

W miniony piątek i sobotę podczas zakupów w wybranych marketach można było przekazać część kupionych produktów na rzecz potrzebujących, wkładając je do specjalnie oznakowanego koszyka z logo akcji "Tak, pomagam!".

W naszej diecezji zbiórka prowadzona była w 16 sklepach w Płocku, a także w marketach w Bielsku, Gostyninie, Makowie Mazowieckim, Mławie, Nasielsku, Płońsku, Sierpcu oraz w Żurominie. Co ważne, nie stały tam tylko kosze, ale w miejscach zbiórki można było spotkać osoby reprezentujące Caritas i udzielające szczegółowych informacji o akcji.

- W tę edycję akcji włączyło się wyjątkowo dużo pracowników i wolontariuszy naszej diecezjalnej Caritas, w tym także uchodźcy z Ukrainy, którzy pełnili dyżury w sklepie sieci Biedronka w Płocku-Radziwiu. Wspomagali nas także wolontariusze ze szkół - informuje Małgorzata Przemyłska z biura Caritas DP. Zbierano przede wszystkim żywność o długim terminie przydatności, przy czym dało się zauważyć, że w tym roku ofiarodawcy wybierali częściej tańsze produkty, takie jak makaron, ryż, herbata, mleko. Znacznie rzadziej trafiał się olej, czy kawa.

W efekcie zbiórki w samym Płocku zebrano około 1600 kg produktów, a ogółem w diecezji nieco ponad 3,5 tony żywności. Jak wyjaśnia M. Przemyłska, produkty te będą wykorzystane w paczkach żywnościowych, które pracownicy płockiej Caritas rozdadzą podczas śniadania wielkanocnego dla ubogich i bezdomnych. Żywność z krótszą datą ważności zostanie wykorzystana do przygotowania posiłków na stołówkach Caritas.

W ciągu roku akcja "Tak, pomagam!" organizowana jest dwukrotnie, przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Kto chciałby jednak indywidualnie ofiarować produkty na wielkanocny stół dla ubogich, może przynosić je do płockiego biura Caritas, przy ul. Sienkiewicza 34. - Nie tylko w okresie przedświątecznym, ale praktycznie przez cały rok mamy komu wydawać żywność - mówi przedstawicielka biura.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast