Nowy numer 17/2024 Archiwum

Płock. Po śladach Żydów, których już nie ma

Z udziałem Shani Tayar, wiceambasador Izraela w Polsce, i Andrzeja Nowakowskiego, prezydenta Płocka, 21 lutego podpisano w Muzeum Żydów Mazowieckich deklarację ws. przeciwdziałania antysemityzmowi.

Wizyta wiceambasador była związana z 82. rocznicą likwidacji żydowskiego getta w Płocku.

Shani Tayar zatrzymała się najpierw w Muzeum Żydów Mazowieckich, gdzie podpisano deklarację ws. przeciwdziałania antysemityzmowi, a Płock uczynił to jako jedno z pierwszych miast w Polsce. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz Płocka z prezydentem Nowakowskim, Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego oraz rabin Icchak Rapaport, przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski.

Na cmentarzu żydowskim wiceambasador, przedstawiciele władz miasta oraz biskup płocki Szymon Stułkowski i biskup mariawicki M. Karol Babi złożyli kwiaty. Shani Tayar zwiedziła również płocką katedrę.

Oprowadzając izraelskiego gościa po płockim pomniku historii, proboszcz ks. Stefan Cegłowski zwrócił uwagę na starotestamentalne motywy obecne zwłaszcza w kwaterach Drzwi Płockich i na kielichu Konrada Mazowieckiego. Są tam przedstawieni m.in. prorocy Eliasz i Elizeusz. Obecny w katedrze bp Stułkowski przekazał pani wiceambasador obraz z widokiem katedry płockiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy