11 lutego mija 165 lat od urodzin bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, pasterza Kościoła płockiego i męczennika.
Lubienia i Krynki w Kieleckiem to odpowiednio miejsca urodzenia i chrztu późniejszego biskupa płockiego. To malowniczo położone miejscowości nad rzeką Kamienna i nieopodal Świętego Krzyża Lubienia i Krynki na Kielecczyźnie.
W Lubieni, w powiecie opatowskim guberni radomskiej Imperium Rosyjskiego, 11 lutego 1858 r. urodził się Antoni Julian. Był synem Antoniego i Marianny z domu Sutkowskich. Jego ojciec pracował jako nadleśniczy w leśnictwie Iłża. W archiwach tamtejszego leśnictwa znajduje się zapis, że ojciec przyszłego biskupa urodził się w 1805 r. w powiecie łomżyńskim i że w 1829 r. ukończył administrację na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1846 r. widniał w wykazie leśnictwa w Iłży, ale gdy w 1854 r. powstała leśnictwo-osada w Lubieni, tam zamieszkał i pracował.
– Trudno jednak dziś wskazać konkretne miejsce, w którym mogła mieszkać rodzina Nowowiejskich i gdzie przyszedł na świat Antoni Julian. Możemy mówić nawet o czterech ewentualnych miejscach jego narodzin. Pamiątkowy głaz przy kościele parafialnym w Lubieni upamiętnia miejscowość jego narodzenia, ale nie konkretne miejsce – opowiada Zbigniew Farys, leśniczy z Lubieni. Ciekawa to zbieżność, że tak naprawdę nieznane jest dokładnie ani miejsce jego narodzenia, ani pochówku w Działdowie czy okolicach.
Więcej w najnowszym, papierowym wydaniu "Gościa Płockiego".