Przeczytasz w 4. numerze "Gościa Płockiego"

Przygotowująca się do matury młodzież wchodzi w dorosłość. Zaglądamy do trzech szkół katolickich w diecezji, aby zobaczyć, jak się uczą i bawią.

Jest się czym cieszyć, bo dobre wyniki szkół katolickich z Mławy, Sierpca i Płocka po raz kolejny potwierdzają mocną pozycję tych liceów w ogólnopolskich rankingach. Głównie dzięki znakomitemu wynikowi maturalnemu ubiegłorocznych absolwentów Katolickie Liceum im. ks. K. Sarbiewskiego w Mławie odnotowało wielki sukces w dorocznym rankingu Perspektywy, zajmując 159. miejsce w Polsce (z naszego regionu wyżej jest tylko płocka Małachowianka) i otrzymując Złotą Tarczę. Średni wynik ubiegłorocznej klasy maturalnej na egzaminie dojrzałości wyniósł ponad 70 proc., ale jedna z uczennic zdobyła nawet ponad 90 proc.

Czy w takiej niewielkiej szkole, liczącej aktualnie 99 uczniów, łatwiej o takie rezultaty, niż w dużej placówce? Być może, jednak znakomite wyniki na pewno nie są tu przypadkiem. Sukces tego liceum zaczyna się już w sąsiadującej z nim Katolickiej Szkole Podstawowej, z którą razem tworzą zespół szkół. - W ubiegłorocznej klasie maturalnej na 16 osób aż 50 procent ukończyło wcześniej naszą placówkę i ta tendencja jest utrzymana od wielu lat - mówi Beata Radzewicz, dyrektor mławskiej Katolickiej Szkoły Podstawowej. Dla liceum Złota Tarcza czy Srebrna (2018) to ich wspólny sukces, bo jest owocem pewnej ciągłości systemu edukacyjnego i wychowawczego, a także wspólnej wizji szkoły katolickiej jako takiej. Więcej na s. VI-VII.

Dojrzałość to zagadnienie o wiele szersze, które dotyczy również tych, którzy już dawno ukończyli 18 lat. Mówił o tym m.in. biskup Szymon Stułkowski, spotykając przed tygodniem wspólnotę Wojowników Maryi z terenu diecezji płockiej. Dziękował im za to, że w tej wspólnocie modlitewnej i formacyjnej pogłębiają swoje powołanie. – Trzeba by zapytać waszych żon i dzieci, czy rzeczywiście stajecie lepsi, czy wasza formacja przekłada się na dobroć serca odczuwalną w waszych rodzinach – mówił ks. biskup. Więcej o tym wydarzeniu na s. I.

Wyrazem odpowiedzialności i dojrzałości wykazali się parafianie z Borkowa Kościelnego k. Sierpca, którzy wraz ze swym proboszczem odnowili kościół. Więcej o tym dziele - na s. VIII.

W tym numerze piszemy również:

  • o 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i jej obchodach na terenie diecezji - na s. III;
  • o obchodach niemieckiej zbrodni wojennej w Mławie-Kalkówce i próbach wyjaśnienia zbrodni ze stycznia '45 roku - na s. II;
  • o tygodniu ekumenicznym w Płocku - na s. IV;
  • o Czerwińsku n. Wisłą, który pamięta o swym wielkim wychowanku - abp. Antonim Baraniaku - na s. V.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka