Nowy numer 17/2024 Archiwum

Glinojeck. Słowa, które zostaną na dłużej

W glinojeckiej parafii uczczono pamięć dawnego proboszcza - zesłańca na Syberię, a koncertem "Gloria Victis" oddano hołd wszystkim bohaterom powstania styczniowego.

W niedzielę, dokładnie w dniu, gdy minęło 160 lat od wybuchu powstania 1863 r., w kościele parafii św. Stanisława BM została odsłonięta i poświęcona tablica dedykowana ks. Augustynowi Krużmanowskiemu. Inicjatorem i fundatorem upamiętnienia była tutejsza Chorągiew Rycerzy Zakonu Jana Pawła II, której członkowie jednogłośnie uznali postać dawnego proboszcza za godną uczczenia.

- Ksiądz Krużmanowski głosił kazania patriotyczne i błogosławił oddziały powstańcze idące do walki. Za swoją działalność został najpierw skazany na śmierć, który to wyrok został zamieniony na 10 lat zesłania do Tunki, gdzie przebywało wielu polskich księży aresztowanych w powstaniu 1863 roku. Ks. Augustyn nie powrócił już do Polski; pobyt na zesłaniu przypłacił utratą zdrowia. Zmarł w 1873 r. Co ciekawe, 18 lat po jego śmierci znalazł się tam na zesłaniu Józef Piłsudski i prawdopodobnie widział groby dawnych powstańców - wyjaśnia Artur Wiśniewski z glinojeckiej Chorągwi Rycerzy JPII.

To już kolejna tego typu inicjatywa, którą podjęło męskie bractwo w Glinojecku. - Większość z nas jest na 4. poziomie formacji, której hasłem jest patriotyzm. Dlaczego ks. Augustyn? Mamy tu także innych lokalnych bohaterów, ale uznaliśmy, że warto ufundować tablicę jemu, bo to był nasz dawny proboszcz - dodaje A. Wiśniewski.

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy wmurowanej w kościele parafialnym odbyło się w niedzielę 22 stycznia, a uroczystości liturgicznej przewodniczył ks. ppor. Józef Błaszczak z pobliskiego Strzegowa. Wśród uczestników uroczystości obok wielu mieszkańców Glinojecka i okolic była reprezentacja Jednostki Strzeleckiej 1863 z Uniecka, pełniąca wartę honorową, a także kadeci z Technikum Mundurowego w Ciechanowie i delegacja Straży Granicznej.

Po Mszy św. w kościele odbył się koncert patriotyczny zatytułowany "Gloria Victis", z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Glinojecku, które wystąpiły z zespołem Moja Rodzina. - Świadomie wybraliśmy tytuł koncertu, chcąc przypomnieć, że nie liczy się kalkulowanie, czy mamy wystarczającą siłę, by pokonać wroga, ale trzeba walczyć do końca. Bo dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą… Mamy nadzieję, że poprzez udział w tym koncercie dzieci, nawet jeśli teraz nie rozumieją, czym było powstanie, zapamiętają choćby słowa piosenek, które będą w nich żyły - uważają Aldona i Artur Wiśniewscy, założyciele Fundacji Tak dla Rodziny, współorganizatora uroczystości.

A wśród utworów, które zaśpiewał blisko 40-osobowy chór, znalazły się utwory "O ziemio polska" czy R. Rynkowskiego "Gloria Victis", w której padają m.in. słowa: "Gloria Victis - przegranym hołd/Gloria Victis - wdeptanym w proch/…Czasami słowo z gładkich ust/Zabija tak jak nóż". - Ta pieśń spięła swoistą klamrą cały koncert. Uświadamia nam, że wszelkie wojny tak naprawdę zaczynają się w sercu człowieka - uważa Aldona Wiśniewska.

Patriotyczny koncert spotkał się z dobrym odbiorem widowni, w tym rodziców zaangażowanych dzieci. Niektórzy po wydarzeniu wyrażali wdzięczność wobec organizatorów za krzewienie wartości patriotycznych, a także dumę, że ich dziecko może w takiej inicjatywie uczestniczyć.

Niedzielnej uroczystości towarzyszyła wystawa pt. "Glinojeck i okolice podczas powstania styczniowego", przygotowana przez małżeństwo Pawła i Katarzynę Wiśniewskich. Pan Paweł, pasjonat lokalnej historii, jest także autorem książki o parafii w Glinojecku, którą wydał w 2017 r. - "Parafia Glinojeck w kronikach, zapiskach i sercach ludzi".

Wydarzenie honorowym patronatem objął burmistrza miasta i gminy Glinojeck, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM oraz wielki rycerz chorągwi Zakonu Rycerzy JPII.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy