Jury płockiego konkursu na najpiękniejszą rodzinną szopkę świąteczną już wyłoniło tegorocznych zwycięzców - poznamy ich nazwiska podczas 12. Orszaku Trzech Króli w Płocku. A już teraz prezentujemy te małe arcydzieła bożonarodzeniowe w naszej galerii zdjęć.
Pięcioosobowe jury chyba jak co roku w tym konkursie nie miało łatwego wyboru, bo prace - a wpłynęło ich tym razem 26 - zachwycają pomysłowością i dokładnością wykonania. Ich autorzy wykorzystali najróżniejsze materiały - od suchych produktów żywnościowych, typu makarony i kasze, przez kolorowy papier i bibułę, plastelinę, po kawałki drewna, zapałki, czy orzechy. Wszystko to misternie posklejane, ozdobione i skomponowane. Liczyła się staranność, ale też jak największa samodzielność. Innymi słowy, by jak najwięcej elementów było wykonanych własnoręcznie. A takie pojawiają się w większości szopek zgłoszonych na płocki konkurs.
Członkinie jury najpierw oglądały poszczególne szopki, zwracając uwagę na całość kompozycji, jej spójność estetyczną i kolorystyczną, a później przyglądały się detalom, w tym samym postaciom - Świętej Rodzinie i Trzem Królom. W niektórych z tych betlejemskich stajenek można zobaczyć również mnóstwo zwierząt, które oddają hołd Dziecięciu. Nie brakuje aniołków, a na dachu jednej szopek nawet przysiadł kot… Wzruszają twarze świętych postaci i Mędrców, szczególnie te z prostymi, szerokim uśmiechami, namalowanymi dziecięcą ręką.
- Patrząc na te prace, widzimy, że ich autorzy mieli autentycznie radość przy ich tworzeniu - podkreślały panie, debatując nad wyborem. Na przykład dla Barbary Wątkowskiej z Akcji Katolickiej, która od początku trwania konkursu jest członkiem jury, szczególne znaczenie miało przedstawienie Dzieciątka otulonego jakby puchową pierzynką. - Dla mnie to taki symbol przytulenia Bożej Dzieciny - wyjaśniała.
Każda z szopek reprezentuje jedną placówkę oświatową z Płocka i okolic - przedszkole lub szkołę podstawową. Ciekawostką jest to, że w tym roku dołączyła po raz pierwszy jedna z płockich szkół ponadpodstawowych, zgłaszając oryginalną pracę wykonaną niemal w całości…z metalu. Hasłem tegorocznego konkursu, podobnie jak samego Orszaku Trzech Króli, jest wezwanie: "Niech prowadzi nas gwiazda!" i to ona również była eksponowana w każdej nadesłanej pracy.
- Nazwiska laureatów i wyróżnionych w konkursie ogłosimy, jak co roku, na zakończenie naszego płockiego Orszaku Trzech Króli w Uroczystość Objawienia Pańskiego - informuje s. Dominika Dudzik, pasjonistka, pracowniczka Wydziału Katechetycznego płockiej kurii i koordynatorka konkursu.
Przypomnijmy, że w tym roku już po raz 12. płocczanie przejdą w jasełkowym korowodzie z Trzema Królami ulicami miasta. Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 11.00 przed ratuszem na Starym Rynku i podąży na Stanisławówkę, aby oddać pokłon Dzieciątku. Tam o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył bp Szymon Stułkowski.
Nowy ordynariusz płocki, w słowie zachęty do udziału w tegorocznym OTK, napisał m.in. "Śpiewając polskie kolędy i niosąc dary Jezusowi, pragniemy pokazać wokoło, że właśnie z Nim każda ciemność się rozjaśnia i tylko to światło objawia prawdę o nas i o świecie. Cieszę się, że po raz pierwszy jako Biskup Płocki pójdę z moimi siostrami i braćmi tym świetlistym szlakiem Orszaku […]".
AM