Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Płock. Modlitwa za zmarłego papieża seniora

- Dziękujemy Benedyktowi XVI za jego miłość do Polski, do św. Jana Pawła II i chcemy trwać wierni jego przesłaniu - mówił bp senior Roman Marcinkowski w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w pierwszy dzień nowego roku w katedrze płockiej w intencji zmarłego papieża seniora.

Wieczornej, uroczystej celebracji 1 stycznia w katedrze przewodniczył ordynariusz płocki Szymon Stułkowski, a Mszę św. koncelebrowali biskupi seniorzy: Piotr Libera i Roman Marcinkowski oraz bp pomocniczy Mirosław Milewski.

Jak zauważył w homilii bp Roman, umierającemu papieżowi seniorowi towarzyszyła modlitwa całego Kościoła, do której wezwał wszystkich Franciszek podczas audiencji generalnej.

Przypomniał, że 9 lat swej emerytury papież senior spędził w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich wraz z kapelanem, siostrami benedyktynkami, wspierając modlitwą, refleksją, duchowymi siłami, a także cierpieniem swego następcę i cały Kościół.

- Benedykt XVI to jeden z najwybitniejszych intelektualistów XX wieku, człowiek wielkiej pokory, skromności, bezkompromisowy obrońca wiary, bliski współpracownik Jana Pawła II, stróż ogólnoludzkich wartości i sługa Chrystusa i Kościoła - mówił w homilii bp Roman Marcinkowski, wyrażając wdzięczność za miłość zmarłego papieża seniora do Polski i do św. Jana Pawła II.

Podkreślił, że jego myśl teologiczną przenikała zarazem prostota, jak i głębia słowa; charakteryzowała ją także wyjątkowa jasność przekazu. - Pracę naukową papieża Benedykta XVI można określić, jako służbę prawdzie - podkreślił bp R. Marcinkowski.

W homilii nawiązał też do dzieła "Katechizmu Płockiego", o którym został poinformowany papież Benedykt XVI w czasie wizyty ad limina apostolorum w grudniu 2005 r. Jak przypomniał biskup senior diecezji płockiej, który wówczas uczestniczył w tej wizycie, papież wyraził wielką radość i zaznaczył, że z taką formą katechizacji spotkał się po raz pierwszy.

- Chcemy trwać wierni przesłaniu, które nam pozostawił podczas swojej pielgrzymki do naszej ojczyzny w dniach 25-28 maja 2006 r. - podkreślił podczas wczorajszej Mszy św. bp Roman Marcinkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy